15min.lt knygų rinkimuose – 4 „Slinkčių“ išleistos knygos

2022-12-02

Prasidėjo portalo 15min.lt šeštą kartą organizuojami geriausių knygų rinkimai, kurių tikslas – atkreipti dėmesį į vertingus lietuvių rašytojų ir verstinius kūrinius, autorius ir vertėjus, skatinti skaitymą. Geriausios knygos, kurias atrinko literatūros ekspertų komisija, renkamos šešiose kategorijose, šiemet tarp pretendentų – keturi „Slinkčių“ leidiniai.

Geriausios lietuvių negrožinės knygos kategorijoje galima balsuoti už Lauros Švedaitės knygą „Vilniaus sekretai: vizijos, atsiminimai, sapnai“. Knygoje publikuojami pokalbiai apie Vilnių, vilniečių atsiminimai ir liudijimai, poetiniai tekstai, sostinės paviršių atspaudai ir fotografijos. Knygoje ieškoma atsakymų į klausimus: kokios sostinės vizijos? Kokia šio miesto kolektyvinė atmintis? Kas slepiasi jo pasąmonėje? Koks vilniečio santykis su Vilniumi? Daug dėmesio skiriama miesto miegamiesiems rajonams. Eugenijus Laurinaitis, Julius Sasnauskas, gatvės menininkas Trafik, Agnė Narušytė, Lina Simutytė, Ishvari Prena, Alvydas Valenta, troleibuso vairuotoja Sniežana – tik maža dalis žmonių, kurie knygoje dalijasi savo patirtimis, reflektuodami Vilniaus istoriją ir dabartį, intriguodami niekur negirdėtomis detalėmis.

Į lietuvių poezijos knygos kategoriją ekspertai išrinko Gintaro Bleizgio poezijos knygą „Procesija“. Šiame rinkinyje G. Bleizgio poetinis pasaulis veriasi sodriais, tapybiškais vaizdais, intensyvus kalbėjimas, vietomis primenantis sąmonės srautą, fiksuoja pasaulio netvarumą ir trapumą. Kaip nauji motyvai iškyla poetiniai vaizdai iš laiko, leidžiamo su sūnumi. Poetas renkasi dienoraštinį kalbėjimą primenančius vaizdinius: nuotrupas iš pokalbių su dukra, žmona, kaimynais. Pasak G. Bleizgio, „Procesija“ yra „išlaukta“, atidėliota knyga, žyminti naują kūrybos etapą, o įkvėpimo šaltiniu jis įvardija kasdienybės paprastumą ir pastangas visa pamatyti kitaip. „Pro kasdienius mūsų veiksmus, daiktus, pokalbius šviečiasi tai, kas nėra kasdienybė. Bandžiau tą nekasdieniškumą kaip nors įdaiktinti, atrasti jį išduodančias detales. Pamažu įsidrąsinau“, – apie naująją savo knygą kalba G. Bleizgys.

Į verstinių poezijos knygų kategoriją pateko net dvi „Slinkčių“ išleistos knygos. Viena jų – poeto ir vertėjo Dainiaus Gintalo išversta ir sudaryta dvikalbė šiuolaikinės prancūzų poezijos antologija „Šokantis mistralis“, kurioje pristatomi dešimt Pietryčių Prancūzijoje gyvenančių ir kuriančių autorių. D. Gintalas atvirauja, kad pasirinkti būtent šio regiono poetus paskatino bičiulytė, pirmiausia – pažintis su poetu Jean-Baptist Cabaud, kuris 2015 m. viešėjo Lietuvoje, dalyvavo festivalyje „Poezijos pavasaris“. Solidžios apimties knygoje publikuojama Frédérick Houdaer, Marlene Tissot, Jean-Baptiste Cabaud, Arno Calleja, Samantha Barendson, Laurent Bouisset, Katia Bouchoueva, Grégoire Damon, Sammy Sapin ir Annabelle Verhaeghe kūryba.

Antroji verstinių poezijos knygų kategorijoje nominuota knyga – Karlio Vėrdiņio knyga „Vidaus tvarkos taisyklės“, kurią į lietuvių kalbą išvertė Erika Drungytė, Laimantas Jonušys, Audrius Musteikis, Artūras Valionis ir Arvydas Valionis. K. Vėrdinis – vienas ryškiausių dabartinių latvių poetų, įvairių premijų laureatas, įtakingas kritikas, autoritetingas poezijos redaktorius, įdomus mokslininkas (literatūrologas ir kultūrologas), mokslų daktaras, pasirenkantis netikėtas, mažai tyrinėtas temas, produktyvus poezijos vertėjas iš anglų ir rusų kalbų, knygų vaikams autorius. Jo kūrybą puikiai apibūdino kritikė Anda Baklanė: „Vėrdinis yra vienas iš nedaugelio šiuolaikinių Latvijos poetų; jis azartiškai reflektuoja mūsų laiką – žmonių mąstyseną ir įpročius, tradicijas ir institutus. Jo intonacija ir nuoširdi, ir kandi, ir begėdiška, o trivialios buities detalės atskleidžia fundamentalius klausimus.“

Balsuoti už labiausiai patikusias knygas galima paspaudus šią nuorodą: https://www.15min.lt/metu-knygos-rinkimai/2022/balsuoti

Balsavimas vyksta iki gruodžio 13 d. Paskui ekspertų komisija balsuos dėl kiekvienoje kategorijoje 5 daugiausiai skaitytojų balsų gavusių knygų ir išrinks laimėtojus. Nugalėtojai bus paskelbti gruodžio 19 d.


„Slinkčių“ informacija

Siūlome įsigyti:

Nuogais delnais

Dovilė Jonušytė

Dovilės Jonušytės eilėraščių knygoje „Nuogais delnais“ fiksuojama gyvenimiška patirtis, atvirai kalbama apie džiaugsmus, netektis ir ilgesį. Tai grynosios lyrikos tekstai, kuriuose itin svarbią vietą užima peizažai.

6.00 € Plačiau