Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai

2024-ieji ir „Slinktys“ – kur link?

2023-12-26

Neseniai Lietuvos kultūros taryba paskelbė projektų finansavimo rezultatus. Leidėjams tai turbūt kaip loterija. Monetos metimas. Panašu, kad šįkart „Slinktims“ iškrito kalėdiniai džiaugsmai – finansavimą gavo šeši projektai. Tiek pat, beje, gavo ir „Rara“ – argi ne šauni draugija?

Žinoma, „Slinktys“ išleis ir daugiau knygų, bet dėl šių šešių jau galima nekantrauti.

 • Uršulė Toleikytė – „Šuo vaiduoklis“. Debiutinė aktyvios jaunosios kartos atstovės poezijos knyga. Ambicingas sumanymas sujungti skirtingas meno sritis. Šalia U. Toleikytės poezijos bus garso menininko Adomo Zubės specialiai šiai knygai skirta muzika, dailininkės Gretos Šležaitės dizainas. Kartu su knyga laukia ir gyvi performansai.
   
 • Gyvus poezijos performansus į Lietuvą atsiveš ir slovėnų poetas Aleš Šteger kartu su akordeonistu Jure Tori. Dueto pasirodymą bus galima išvysti „Poezijos pavasario“ metu. O skaitytojų lauks dvikalbė poeto rinktinė, kurią sudarė ir vertė Kristina Tamulevičiūtė.
   
 • Juozo Tysliavos poezijos rinktinė. Po daugiau nei penkių dešimtmečių poezijos lauke vėl aktyviau cirkuliuos vieno talentingiausių lietuvių avangardistų kūryba. Pagaliau! Šįkart be sovietiniais štampais pažymėto įvadinio straipsnio. Nauju straipsniu pasirūpins literatūrologė dr. Aistė Kučinskienė.
   
 • Erika Drungytė – „Kregždės kišenė“. Juozas Žitkauskas naujausią autorės eilėraščių rinkinį apibūdina kaip balsą žmogaus, patyrusio urbanistinės erdvės ir kultūros pažinimą, bet pasitraukusį į užmiestį. Galima tikėtis įdomių refleksijų.
   
 • Nesijaudinkite, bus ir prozos! Pagrindinis ukrainiečių rašytojo Artemo Čecho romano „Kas tu toks?“ veikėjas atsiduria atstumiančios svetimo karo patirties šešėlyje. Veiksmas vyksta devyniasdešimtaisiais, bet pati istorija yra antlaikiška. Knyga pelnė „BBC Ukraine“ Metų knygos apdovanojimą, o 2022 m. knygos motyvais sukurtas vaidybinis filmas „Aš ir Feliksas“. Vertėja – Donata Rinkevičienė.
   
 • Jean-Baptiste Cabaud – „Mažylis su kamuoliu“. Knyga jauniesiems skaitytojams. Švelnus, subtilus, poetiškas tekstas apie karą ir šaltį. Pasak psichologės ir rašytojos Martine Laval, tai knyga apie švelnumą žvėrių pasaulyje, viltį, kad atsiras teigiamą pokyti paskatinanti sąmonė. Vertėjas – Dainius Gintalas.

 

Parengė Martynas Pumputis.

SRTRF 2023 m. iš dalies finansuoja projektą „Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai“ (5000,00 Eur)