• A
  • A
  • A

Dubeltavos išpažintys

7.00 €

Aprašymas:

Juozo Žitkausko ketvirtojoje poezijos knygoje „Dubeltavos išpažintys. Eilėraščiai lietuviškai ir dzūkiškai” - eilėraščių dialogai, gretinant vieną tekstą dzūkų tarme su kitu sukurtu bendrine kalba. Rinkinyje eilėraščiai tarsi tarpusavyje „kalbasi” temiškai, problemiškai, ritmiškai ir pan. Kertinės knygos temos: atmintis ir jos refleksijos šiandieniniame gyvenime, tėviškės ir gimtosios kalbos, tarmės išskirtinumas, tolstančio laiko pėdsakai.

Vienas iš autoriaus savitumų, pasikartojantis per visas anksčiau tris jo išleistas knygas, ataidintis ir būsimame rinkinyje – gimtojo krašto, Lazdijų rajono vaizdiniai, tarmės ypatybės, žmonės. Tokios, sinchroniškas tarmiškai ir bendrine kalba parašytais tekstais susikalbančios knygos, yra retenybė. Juolab, kad J. Žitkausko, ypač dzūkiškiems tekstams būdingas naujumas, dažnai jis atsisako tiesioginio liaudiškumo, o jeigu jau naudoja jį savo kūryboje, tai gerokai jį priartina prie šiandieninio, modernesnio kalbėjimo.

Rašydamas tarmiškai autorius siekia parodyti, kad tarmė toli gražu nėra tik linksmų vakarėlių, humoro šou išraiškos būdas, bet kalbėjimo ir susikalbėjimo galimybė, priežastis labiau ir tiksliau išreikšti savo jausmus, atverianti daugiau galimybių pasakyti tiek apie save, tiek apie supančią (supusią) aplinką ir savo, kaip autoriaus, poziciją tos aplinkos centre arba pakraštėlyje.

J. Žitkauskas, skaitomas ir mėgstamas visuose Lietuvos regionuose, jo tekstai verčiami į lenkų, baltarusių kalbas. 2018 m. už tai jam įteikta pirmojo Lazdijų bibliotekininko Albino Andrulionio premija.

Iki šiol J. Žitkauskas yra išleidęs tris eilėraščių knygas: „Grafomano įšventinimas (2011), „Budintis kalendorius” (2014), „Sakyciniai ir pilniavociniai. Ailėraščiai dzūkų tarmi” (2018). 2020 m. už gimtosios kalbos ir gimtosios tarmės puoselėjimą, aktyvią edukacinę ir šviečiamąją veiklą apdovanotas Valstybinės lietuvių kalbos komisijos diplomu. Eilėraščiai išversti į lenkų kalbą bei lenkų kalniečių tarmę bei publikuoti įvairiuose Lenkijos literatūros leidiniuose. Nuo 2017 m. kasmet sudarinėja „Dzūkų kalendorių” dzūkų tarme, 2019 m. kalendorius pripažintas geriausiu Lietuvoje ir apdovanotas Šiaulių rajono savivaldybės Lauryno Ivinskio premija. Kaip poetas dalyvauju įvairiuose literatūros renginiuose, poezija publikuojama žurnaluose „Naujoji Romuva“, „Literatūra ir menas“, almanache „Poezijos pavasaris” (2020, 2021) ir kt. Poetas taip pat yra pelnęs Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos premiją.

Autorius: Juozas Žitkauskas
Dailininkas: Rokas Gelažius
Leidėjas: Slinktys
Išleidimo metai: 2021
Knygos puslapių skaičius: 124
Formatas: 16x23, minkšti viršeliai
ISBN: 9786098035759

Kita informacija:

Pristatymas:

2-3 d.d.

Pristatymo būdai:

Atsiskaitymo būdai:

Siūlome įsigyti:

Kiaukuto nešėja

Neringa Dangvydė

Neringos Dangvydės poezija papildo lietuvių literatūros lauką savita ir itin išskirtine pasaulėjauta, kurioje susipina žmogiškosios būties tragizmas ir išmintis, mistinis grožis ir emocinis trapumas, skaudi patirtis ir artumo geismas, subtili erotika ir giluminė seserystė, dermė tarp stebuklinių pasakų elementų ir realybės.

8.00 € Plačiau