Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai

Apylaumė & Nupušynas. Bandymas įlįsti į mokslininkų galvas 2023

2023-12-30

Baigiantis metams imame svarstyti, kurios per metus išleistos knygos literatūros profesionalų ir skaitytojų bus išrinktos geriausiomis. Slapyvardžiu pasivadinęs literatūros entuziastų duetas spėlioja, kas pateks į kūrybiškiausių metų knygų dvyliktuką.

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premija skiriama nuo 2003 m. Jos laureatas išrenkamas iš instituto mokslininkų sudaryto sąrašo, kuris vadinamas kūrybiškiausių knygų dvyliktuku. Smagu yra bandyti tą dvyliktuką atspėti. Prisipažinsime, mūsų rekordas yra tik 7 iš 12. Gal šiemet seksis geriau?

Įspėjame, kad ne visas šiame sąraše atsidūrusias knygas laikome vertomis į dvyliktuką pakliūti, tai nėra mūsų asmeninis kūrybiškiausių knygų sąrašas. Tik bandome atspėti, kas šiemet sušvies LLTI mokslininkams. Kai kuriuos savo spėjimus pakomentuosime, kai kurių – nelabai.

Kartu su šiuo žaidimu turime ir antrinį uždavinį – parodyti, kad skaitome jūsų recenzijas ir apžvalgas, mieli literatūros kritikai, ir rekomenduojame tą daryti kitiems!

 1. Simonas Bernotas, Pasakų parkas: eilėraščiai. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023. Eilėraščių formų įvairovė (žr. Virginijos Cibarauskės recenziją[i]), kūrybiškai vaizduojamas turinys (žr. Martyno Pumpučio recenziją[ii]).
 2. Patricija Gudeikaitė, Kontaktas: eilėraščiai. Kitos knygos, 2023. Turim nuojautą dėl debiutų... Rinktis buvo iš ko, bet skirtingi personažai, intertekstinių ryšių išnaudojimas mus įtikino. Dėkojame Deivido Varaniaus recenzijai[iii].
 3. Antanas A. Jonynas, 153 sonetai: eilėraščiai. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023. Kas gali būti kūrybiškiau už sonetų įvairovę? (žr. Neringos Butnoriūtės recenziją[iv]).
 4. Danutė Kalinauskaitė, Baltieji prieš juoduosius: romanas. Tyto alba, 2023. Dėl šitos neabejojame – net jei ir kritikų vertinimai gana prieštaringi (Jono Gusevičiaus[v] ir Jurgitos Žanos Raškevičiūtės[vi] recenzijos).
 5. Unė Kaunaitė, 2084: romanas. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023. Užpernai LLTI mokslininkų neįtikino Dainiaus Vanago „Oderis“. Pernai – Jaroslavo Melniko „Te visad būsiu aš“. Tad gal Unei Kaunaitei pavyks prasiskinti kelią su savo distopija? Nors Jurgitos Žanos Raškevičiūtės recenzija ir skatina abejoti dėl šio spėjimo[vii].
 6. Vytautas Kaziela, Neatsimerk, Viešpatie: eilėraščiai. Kauko laiptai, 2023. Kažkuris bičiulis Tomą Vyšniauską vadino eufemizmų magnatu. Bet tebūnie, pasitikėsime Tomu[viii].
 7. Virginija Kulvinskaitė, Keturi: apsakymai. Kitos knygos, 2023. Devyniasdešimtųjų banga, savitas miestas, antlaikiški personažai. O ir Linos Buividavičiūtės abjekto aptarimas įtikina[ix].
 8. Augminas Petronis, Nedetektyvai: apsakymai. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023. Trumpi, intriguojantys trumposios prozos tekstai. Kaip teigia Giedrė Kazlauskaitė, „labai sveikas fenotipo paįvairinimas“[x].
 9. Undinė Radzevičiūtė, Pavojingi žodžiai: romanas. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023. Viena paskutinių šiais metais išleistų knygų, bet po romano „Minaretas ir 7“ jaučiame tam tikrą pavojų rašyti žodžius apie Undinės Radzevičiūtės knygą: „Ir pasakykite tam mižniui, kuris prirašė į Goodreadsą apie mano knygą visokių bjaurių dalykų, kad jeigu aš jį sutiksiu siaurame, tamsiame akligatvyje, aš jam dantimis skalpą nuimsiu“ („Minaretas ir 7“, p. 144. Už citatos išrašymą dėkojame cypt[xi]).
 10.  Jurga Tumasonytė, Naujagimiai: novelių romanas. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023. Smagus iššūkis skaitytojams surasti ryšius tarp fragmentiškų novelių, išsiaiškinti chronologinę įvykių raidą, atpažinti nuistorinto pasakojimo detales.
 11.  Tomas Venclova, Už Onos ir Bernardinų: eilėraščiai. Apostrofa, 2023. Intelektualiai šalta, tačiau jautri poezija.
 12.  Justina Žvirblytė, Mikrosfera: eilėraščiai. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023. Kaip rašė Ramūnas Čičelis, poezija iš mokslo[xii].

 

 

[i] https://literaturairmenas.lt/literatura/virginija-cibarauske-mazoji-poezija-didzioji-poezija-ir-ipasaku-parkasi

[ii] https://vilniusreview.com/reviews/566-to-undress-by-dressing

[iii] https://nzidinys.lt/deividas-varanius-smugis-eilerascio-as-nz-a-nr-8/

[iv] https://www.zurnalasmetai.lt/?p=21162

[v] https://literaturairmenas.lt/literatura/jonas-gusevicius-baltieji-pries-juoduosius:-istorijos-seselyje

[vi] https://nzidinys.lt/jurgita-zana-raskeviciute-keletas-minciu-apie-danutes-kalinauskaites-romana-nz-a-nr-3/

[vii] http://www.satenai.lt/2023/11/17/unes-kaunaites-metavisata/

[viii] http://www.satenai.lt/2023/12/08/anapus-vyzdzio/

[ix] https://literaturairmenas.lt/literatura/lina-buividaviciute-keturi-abjektai-keturios-istorijos-apie-nepazinuma-ir-lemti

[x] https://nzidinys.lt/giedre-kazlauskaite-bemaustant-skaitytoja-nz-a-nr-8/

[xi] https://www.goodreads.com/review/show/4306983484

[xii] https://vilniusreview.com/reviews/567-poetry-out-of-science


SRTRF 2023 m. iš dalies finansuoja projektą „Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai“ (5000,00 Eur)