Edmundui Janušaičiui – Kauno miesto kultūros premija

2024-03-12

Poetui, rašytojui Edmundui Janušaičiui skirta Kauno miesto kultūros premija.

Poetui, rašytojui Edmundui Janušaičiui skirta Kauno miesto kultūros premija. Jis įvertintas už eilėraščių knygas „Vėjų gaudyklė“, „Žaliakalnio ložė“, romanus „Su manimi ir be manęs“, „Čia esu aš“.

Kauno miesto kultūros premija skiriama kultūros ir meno kūrėjams už praėjusių metų sėkmingą kūrybinę ir meninę veiklą, ilgametę ir reikšmingą kultūrinę veiklą Kaune, įsimintiniausią kultūros iniciatyvą, geriausią jaunojo menininko ar kolektyvo debiutą. Šiemet premijai buvo pasiūlyta 20 kandidantų, ji skirta 5 menininkams.

Edmundas Janušaitis jau daug metų glaudžiai susijęs su Kauno miesto kultūriniu gyvenimu, gerai žinomas ne tik kaip rašytojas – yra dainuojamosios poezijos kūrėjas, pagarsėjęs bardas, rašomojo ir dainuojamojo žodžio dermės ieškotojas, tikras Kauno Žaliakalnio dainius“, – sakė Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus. Jis pabrėžė, kad 2022–2023 Edmundui Janušaičiui buvo itin produktyvūs.

Naujausią romaną „Čia esu aš“ išleido „Slinktys“. Ši knyga kartu su romanais „Vileišio aikštė – šnabždesių ABC“ ir „Su manimi ir be manęs: įžvalgų romanas“ sudaro trilogiją. Šiame jaunystės prisiminimais paremtame pasakojime atkuriamos XX a. aštuntojo dešimtmečio pradžios nonkonformistinės jaunimo nuotaikos sovietinio režimo atžvilgiu. Pasakotojas, autoriaus alter ego, vidurinę mokyklą bebaigiąs maištingos sielos jaunuolis, jaučia instinktyvų pasipriešinimą asmens laisvę varžančiai ir niveliuojančiai ideologijai, todėl yra linkęs bendrauti su savo rajono „nepritapėliais marginalais“, išsiskiriančiais nestandartiniu elgesiu, savarankišku mąstymu ir savita pasaulėjauta. Konkretus laikotarpis prieš pat Romo Kalantos susideginimą, aiškiai apibrėžta geografinė vietovė – Kauno Žaliakalnio šiaurė, to meto realijos ir galimi prototipai, autentiškas žargonas bei necenzūrinis slengas čia selindžeriškai derinami su tyra bręstančio žmogaus savistaba ir veržliu polėkiu į meninę – poetinę ir muzikinę – saviraišką.

Iš viso Edmundas Janušaitis yra parašęs 19 poezijos knygų, 6 romanus, išleidęs 6 kompaktines plokšteles.

 

Algio Jakšto nuotr.

„Slinkčių“ inf.

Siūlome įsigyti:

Gėlės kaip šunys

Diana Paklonskaitė

Trečiasis Dianos Paklonskaitės eilėraščių rinkinys „Gėlės kaip šunys“. Tarp poetės knygų ilgoki laiko tarpai. Štai rinkinys „Gilaus mėlynumo“ pasirodė 2006 metais, o antrasis, „Lakštingalų Airijoj nėr“, tik po aštuonerių metų (2014). Tai rodo, kad autorė ne tik kantri, bet ir itin reikli savo kūrybai – ilgokai tikrina, juvelyriškai šlifuoja kiekvieną naują eilėraštį, tada tik ryžtasi jį spausdinti.

9.00 € Plačiau