Prierašai neegzistuojančioms „Iliados“ ir „Odisėjos“ iliustracijoms

4.50 €

Aprašymas:

Alvydo Valentos poezija ryškiausiai atstovauja egzistencialistinei mūsų poezijos krypčiai. Jo pastarojo meto kūrybai būdingas susitelkimas ties antikos kūryniais, kuriuos jis laisvai interpretuoja, o iš kitos pusės - tarsi naujai pateikia šiuolaikiniam skaitytojui.

Naujojoje knygoje A. Valenta Homero epus perskaito postmodernaus XXI amžiaus žmogaus žvilgsniu, ieškodamas paralelių, pasikartojančių konfliktų, situacijų ir siužetinių linijų tarp „Iliadoje” ir „Odisėjoje” aprašytų įvykių ir dabarties. Kiekvienai „Iliados” ir „Odisėjos” giesmei pateikiamas autoriaus komentaras, nupiešiama žodinė jos iliustracija. Originaliai naudojama Europos istorinė, kultūrinė medžiaga: netikėti palyginimai, sugretinimai, vaizduotės šuoliai rinkinį daro originalų, išsiskiriantį bendrame šiuolaikinės poezijos fone. „Iliadoje” taip vaizdingai aprašyti mūšiai ir herojų žygdarbiai atsikartoja Austerlico, II Pasaulinio karo kovų laukuose, Hektoro atsisveikinimo scena gretinama su lietuvių liaudies karo dainomis, išjojančio į karą brolelio kalbinamu žirgu, leikančia laukti sesele. Patroklo laidotuvės - su Vulfstano aprašytomis pagoniškomis lietuvių laidotuvėmis.

Autorius išradingai, neretai - žaismingai žaidžia priešo, svetimo, sienos, žmogaus prigimtyje slypinčio žvėries ir kitais archetipais. Odisėjo pasakojimai apie klajones po Trojos karo gretinami su „Tūkstančio ir vienos nakties” istorijomis ar Kolumbo kelionėmis ieškant išsvajotosios Indijos. Pateikiama išsami Odisėjo, kaip specialiųjų pajėgų kario, psichologinė charakteristika.

Alvydo Valentos eilėraščiai, kaip ir didžiojo graikų dainiaus giesmės, pakeri tuo pačiu gaivalingos pirmapradės kalbos alsavimu, ryškiais meniniais vaizdais ir taikliais įvaizdžiais – juos pajėgia kurti tik tie, kurių žvilgsnis krypsta ne į išorę, o į sielos vidų, į dvasinį būties peizažą.

Šis įstabus poezijos rinkinys bus įdomus ne tik lietuvių poezijos gerbėjams – jį su didžiausiu susidomėjimu perskaitys ir profesionalūs Homero epų tyrėjai: juk taikli poeto akis kartais leidžia išvysti tai, ko nebuvo įžvelgę patys mokslininkai.


Filosofas, prof. NAGLIS KARDELIS

Autorius: Alvydas Valenta
Dailininkas: Rokas Gelažius
Leidėjas: Slinktys
Išleidimo metai: 2020
Knygos puslapių skaičius: 88
Formatas: 17x24, minkšti viršeliai
ISBN ar kodas: 9786098286014

Pristatymas:

2-3 d.d.

Pristatymo būdai:

Atsiskaitymo būdai:

Siūlome įsigyti:

Laiškai iš Mardasavo

Leonardas Gutauskas, Povilas Ričardas Vaitiekūnas, Valentinas Sventickas

Po rašytojo ir dailininko Leonardo Gutausko (1938–2021) mirties knygos „Laiškai iš Mardasavo“ sudarytojui, literatūros kritikui Valentinui Sventickui teko peržiūrėti dalį jo literatūrinio palikimo. Skaitydamas eilėraščius, sudėtus į didžiausią aplanką, jis pradėjo žymėtis tuos, kuriuose minimas Mardasavas, to kaimo apylinkės ir realijos: Ūla, Merkys, Merkinė, Zervynos, jose gyvenęs Juozas Aputis ir t. t. Tada ir šmėstelėjo mintis, kad tuos mardasaviškus eilėraščius, nespausdintus knygose, reikia kaip nors „parodyti“. Mintis vyniojosi toliau, nutarta prie L. Gutausko eilėraščių priglausti kitus Mardasavo „atėjūnus“ – dailininką Povilą Ričardą Vaitiekūną ir patį V. Sventicką. Visi trys menininkai Mardasave gyveno  ir gyvena arba bent vasaroja. Tad ir į jų kūrybą tas kaimas ir apskritai šilinių dzūkų kraštas savaime atėjęs.

13.00 € Plačiau