Literatūrinė Ievos Simonaitytės premija skirta Nijolei Marytei Šerniūtei

2024-01-17

Sausio 23 d. bus įteikta 38-oji literatūrinė rašytojos Ievos Simonaitytės premija. Nuo 1987 metų premija kasmet teikiama už kūrinius, atspindinčius Klaipėdos krašto ir Mažosios Lietuvos dvasią arba įprasminančius rašytojos Ievos Simonaitytės atminimą.

Asociacija „Slinktys“ džiaugiasi pranešdama, kad šiemet Ievos Simonaitytės premija skirta rašytojai Nijolei Marytei Šerniūtei už romaną „Vilkų Kampo Eliza“, kurį ir išleido „Slinktys“.

Šiemet premijai buvo pateikta 10 grožinės literatūros kūrinių, išleistų per pastaruosius trejus metus. Vertintojų komisiją sudarė rašytojas, humanitarinių mokslų daktaras, žurnalo „Metai“ redaktorius Regimantas Tamošaitis, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Viktorija Šeina, Ievos Simonaitytės memorialinio muziejaus vadovė Akvilė Eglinckaitė, premijos mecenato atstovė Rugilės Cibauskaitės. Premija N. M. Šerniūtei skirta vienbalsiai.

Romano veiksmas nukelia į XIX amžiaus pirmąją pusę, į du kaimus, kurių vienas, Grabupiai, yra lietuvninkų žemėse, o kitas, Oželiai, dūnininkų Žemaitijoje. Tokią laiko ir erdvės sąrangą autorė pasirinko neatsitiktinai, juk, kaip rašė knygoje „Raišas paukštis“, vienų jos protėvių šaknys Klaipėdos krašte buvo įaugusios, o kitų – tuojau už rubežiaus. Vadinasi, romanas laikytinas ne tik istoriniu, bet ir autobiografiniu.

Knyga „Vilkų Kampo Eliza“ svarbi ir kaip Klaipėdos krašto lietuvybės liudijimas. Pasakodama apie giminių, šeimų, žmonių, lietuvninkų ir žemaičių, likimus, autorė tarsi atskleidžia Klaipėdos devizo „Esame viena tauta, viena žemė, viena Lietuva“ giluminę esmę, jo istorinį pamatą.

Pasak komisijos atstovų, tai unikali knyga, gimusi iš autorės vidinės būtinybės paliudyti prabudusį genties ar giminės balsą.

„N. M. Šerniūtės knyga yra gyva ir intriguojanti, ji pulsuoja žmogiškomis emocijomis, yra kupina autentiškų patirčių ir tiksliai nupieštų buities realijų. Net ir kalba joje atgyja su visomis regioninės tarmės spalvomis, senoviniai žodžiai, regis prikelia ir anuomet buvusius daiktus bei kasdienybės darbus. Tekstas, pilnas tarmių, svetimybių ir archaizmų, yra stiprios kalbinės faktūros, skamba savitai, jis ryškus kaip ir Kristijono Donelaičio „Metų“ lietuvininkų kalba. Tai kitas kalbinis pasaulis ir kitokių papročių žemė, kuriai žymieji šio krašto autoriai jaučia tarsi ypatingą pareigą, stebėdami tos regioninės kultūros saulėlydį. Visoms kūrėjoms ir krašto kultūros liudytojoms būdinga viena jų kūrinių ypatybė – stiprūs moterų charakteriai. Tokia yra ir Eliza iš Vilkų kampo, su kuria pasakotoja nugyvena dramatišką, bet labai intensyvų gyvenimą, pripažindama ir žmogiškų aistrų jėgą, ir stipriai dvasiai būdingą pareigos jausmą, kuris padeda įveikti rūsčios buities negandas“, – mintimis apie knygą dalijosi komisijos narys dr. Regimantas Tamošaitis.

Anot komisijos, autorei pavyko įveikti laiko barjerą ir atgaivinti buvusį laiką. N. M. Šerniūtės romanas yra meniškai stipri, įtaigi, įtraukianti, o kartu gyvenimo išminties kupina knyga.

N. M. Šerniūtė gimė Tauragės rajone, mokėsi Rusnės ir Saugų vidurinėse mokyklose, Vilniaus pedagoginiame institute. Mokytojavo Stemplių, Ismonių aštuonmetėse, Sangrūdos vidurinėje, Šilutės mokykloje-technikume, Šilutės Vydūno gimnazijoje. Porą metų dirbo Šilutės Švietimo skyriuje. Vaikams užaugus ir sukūrus savo šeimas, laikinai išvyko į JAV. Ten dirbo Noristown vakarinėje mokykloje iki pensijos. Išėjusi į pensiją savo rašytus eilėraščius sudėjo į knygą „Lange dar švies…“. Pandemijos metu „Žuvėdros“ leidykla išleido antrą knygą „Raišas paukštis“, o 2023 m. „Slinktys“ išleido dar dvi jos knygas: romaną „Vilkų Kampo Eliza“ ir poezijos rinkinį „Nesugalvojau saulės“.

Premija bus įteikta sausio 23 d. 18 val. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos Konferencijų salėje (H. Manto g. 25). Dalyvaus: premijos laureatė N. M. Šerniūtė (prisijungs nuotoliniu būdu), Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorė dr. Laura Juchnevič, kultūros mecenatas Rimantas Cibauskas, literatūros kritikas dr. R. Tamošaitis (prisijungs nuotoliniu būdu), leidyklos „Slinktys“ vadovas Juozas Žitkauskas. Vakarą ves aktorė Regina Šaltenytė, muzikuos Mindaugas Bačkus.

 

„Slinkčių“ ir Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos inf.

Siūlome įsigyti:

Žalieji medeliai

Falkas Hailperinas, Šolemas Ašas, Icikas Kipnisas, Mani Leib, Jaknehozas, Saros Reizen, Leib Naidusas, Dovydas Pliskinas ir kt.

1914 m. Vilniaus Boriso Kleckino leidykla pradėjo leisti pirmą Lenkijoje ir Lietuvoje iliustruotą žurnalą vaikams jidiš kalba Grininke beimelech („Žalieji medeliai“). Šis žurnalas buvo sumanytas kaip smagus laisvalaikio skaitinys įvairaus amžiaus vaikams ir kaip ugdymo priemonė. Žurnalo pagrindu parengta žydų vaikų literatūros antologija „Žalieji medeliai“, kurią išleido „Slinktys“.

12.00 € Plačiau