Literatūros klasika jaunųjų kūrėjų balsais

Jaunieji kūrėjai (rašytojai, aktoriai), patys dar jaučiantys gimanzijos pulsą, moksleiviams apie literatūros klasiką kalbės jiems suprantama kalba, atsižvelgdami į pamatines kultūrines vertybes bei jaunatvišką maksimalizmą.
 

Edukaciniai užsiėmimai vyks pačiose gimnazijose. Temos ir dalyviai:

TRYS EGZODO POETĖS: Birutė Pūkelevičiūtė, Liūnė Sutema, Živilė Bilaišytė. Programoje pristatoma egzodo lietuvių literatūra, daugiausia siejama su XX a. emigravusiais ir Vakaruose kūrusiais modernistais – žemininkų, bežemių kartomis, avangardo judėjimais. Įprastai, reflektuojant egzilio literatūros lauką, didesnis dėmesys skiriamas didiesiems poetams, rašytojams vyrams, tačiau šioje programoje susitelkta į egzodo moteris – tris unikalias, drąsias ir be galo skirtingas, lietuvių rašytojas: charizmatišką aktorę, poetę, romanistę Birutę Pūkelevičiūtę, poetę, vertėją Zinaidą Nagytę-Katiliškienę (slap. Liūnė Sutema) bei literatūros kritikę, savo eilėse fotografiškai fiksavusią akimirkos, kasdienybės detalių svarbą, Živilę Bilaišytę. Užsiėmimą veda poetė, literatūrologė Greta Ambrazaitė, muzikaliai apipavidalina bardas Lukas Norkūnas.

NEOKLASICIZMAS: modernioji XX a. II p. lenkų poezija Ką ir kodėl laikome artimu klasikai? Kaip suprantamas atgimęs arba naujasis klasicizmas? Kaip jis dera su modernizmu? Šie klausimai svarstomi persikeliant į moderniosios lenkų poezijos aukso amžių, pasaulinės vertės literatūrą, eilėmis apmąsčiusią amžinuosius žmonijos klausimus – laiką, istoriją, kultūrą, žmogų permainų kupiname pasaulyje. Renginyje aptariama Tadeuszo Róževičiaus, Zbigniewo Herberto, Nobelio literatūros premijos laureatų Czesławo Miłoszo (1980) ir Wisławos Szymborskos (1996) kūryba bei jai svarbūs biografiniai lūžiai, kūrėjų likiminiai pasirinkimai. Užsiėmimą veda poetė, literatūrologė Greta Ambrazaitė, talkina aktorė Karolina Elžbieta Mikolajūnaitė.

PRO ATVIRAS DURIS: skirta poetės NIJOLĖS MILIAUSKAITĖS kūrybai. Užsiėmime, remiantis Nijolės Miliauskaitės eilėraščiais, egodokumentika, amžininkų liudijimais bei literatūrologų įžvalgomis, siekiama atrakinti duris į „uždraustą“ Nijolės Miliauskaitės kambarį. Kalbama apie eilėraščius iš rinkinių „Uždraustas įeiti kambarys“ ir „Namai, kuriuose negyvensim“ skatina klausti – kas yra namai? Dievo paieškos? Kaip atrodo Nijolės kuriamas moters pasaulis? Gija tarp kasdienybės ir aukštųjų akimirkų? Užsiėmimo metu, kūrybiškai skaitant Nijolės Miliauskaitės eiles, labiau galima įsiklausyti, išgirsti ir pajusti tai, kas „uždara, slapta tarsi pusė žodžio, pasakyta pusbalsiu“ (N. Miliauskaitė). Užsiėmimą veda poetė, literatūrologė Greta Ambrazaitė, muzikaliai apipavidalina gitaristas Saulius Jegelevičius.

IGNAS ŠEINIUS, JURGIS SAVICKIS IR VAKARIETIŠKAS IMPRESIONIZMAS Užsiemime bus aktualizuojami pagrindiniai I. Šeiniaus ir J. Savickio kūriniai, ieškant jų sąsajų su vakarų impresionistais G. de Mopaasant'u, K. Hamsunu, V. Woolf ir kitais. Moksleiviaims bus keliami klausimai ar galėjo lietuviško impresionizmo ryškiausių atstovų kūriniai rastis tuščioje vietoje. Užsiėmimą ves prozininkė Birutė Baltrušaitytė.

NEPATOGI LITERATŪRA: W. WHITMAN, A. GINSBERG, CH. BUKOWSKI JAV poetai ir prozininkai, kurių kūryba iki šiol kelia sumaištis, įvairias diskusijas ne tik dėl kūrybos, bet ir gyvenimo būdo. Tačiau kiekvienas jų atskirai yra ryškūs autoriai, darę ir darantys įtaką literatūrai iki šių dienų. Užsiėmimą ves poetas ir vertėjas Dominykas Norkūnas.

SALOMĖJA NĖRIS MŪSŲ DIENOMIS Atmetus politinį patosą, įvairias diskusijas, moksleiviams kalbama apie poetės kūrybos kelią ir kūrinių aktualumą praėjus beveik 90 metų po jų sukūrimo. Užsiėmimą ves poetė, literatūrogė Greta Ambrazaitė.

Siūlome įsigyti:

Haiku ir senriu rinkinys „Vėjo varpeliai“

Sudarė ir išvertė Artūras Šilanskas

Greta haiku rinkiniams būdingo ir įprasto tekstų suskirstymo pagal metų laikus knygoje taip pat yra skyrius Vilniaus įkūrimo 700-osioms metinėms pažymėti („Bokšto laikrodžio dūžiai“).

12.00 € Plačiau