• A
  • A
  • A

Buvęs kriminalistas: „Parašyti knygą vaikams paskatino dukra“

Asociacija „Slinktys“, metų pradžioje pradėjusi leisti knygas vaikams, vasarai besiritant į pabaigą pristato naujieną – Viliaus Mačiliūno detetyvinę apysaką „Kas pagrobė mokytoją?“

Iki šiol „Slinktys“ yra išleidusios tris mažiesiems skaitytojams skirtas knygas – eiliuotas pasakas, jos verstos iš jidiš kalbos ir pirmą kartą buvo išleistos prieš šimtą metų. Tai Perec Markiš knyga „Gaidys Raudonskiauterys“, Mani Leib „Liežuviukas Šaunuoliukas“, Leib Kvitko „Katytė”. Knygos iliustruotos autentiškais piešiniais. Į lietuvių kalbą jas išvertė Dominykas Norkūnas ir Roza Bieliauskienė. Jas aktorius Eimantas Bareikis įgarsino, o muzikos takelius sukūrė Simon Gimelstein.

Naujoji „Slinkčių“ išleista knyga „Kas pagrobė mokytoja“ skirta vaikams, pamėgusiems detektyvo žanrą.

Kaip rašytojas V. Mačiliūnas debiutavo 2019 m. Tuomet „Slinktys“ išleido detektyvinę apysaką „9“. Netrukus pasirodė dar viena knyga – romanas „Blondinė gaus ko nori“. Suaugusiems skaitytojams skirtos knygos pasižymi intriguojančiais siužeto vingiais, netikėtomis situacijomis, įtampos kupinomis scenomis.

V. Mačiliūnas – buvęs kriminalistas, daugiau nei dvidešimt metų ištarnavęs policijoje. Jis teigia knygose neketinąs atskleisti tarnybinių paslapčių ar išpasakoti tirtų bylų, tačiau tos patirtys – puiki dirva rašyto vaizduotei.

Apie ką rašoma vaikams skirtoje detektyvinėje istorijoje? Po Kalėdų atostogų į klasę įžengęs direktorius Laimis praneša liūdną žinią – vaikų mylima mokytoja Gabija bent iki mokslo metų pabaigos į darbą negrįš, o ją pavaduos pats direktorius. Direktorius nedaugžodžiauja – nepaaiškina, kas nutiko mokytojai, tad vaikų vaizduotėje netrukus užgimsta baisi mintis: mokytoja pagrobta. Kas ir kodėl tai padarė? Direktorius? Paralelinės klasės moksleiviai? Mokytojos vyras? Vaikai privalo išsiaiškinti, kas nutiko jų mylimai mokytojai, ir ją išgelbėti.

Įdomu tai, kad autorius niekada negalvojo pradėsiantis rašyti vaikams, o parašyti knygą apie mokinių nuotykius ir pagrobtą mokytoją paskatino dukra. „Po to, kai išleidau porą detektyvinių knygų suaugusiems skaitytojams, mano mažoji dukrytė Karina paklausė, kodėl neparašau knygelės jai. Susimąsčiau: o iš tikrųjų, kodėl gi neparašius detektyvinės istorijos vaikams? Man, buvusiam policijos pareigūnui, suprantamas vaikų noras tyrinėti, spręsti bylas, tad mažajai paskatinus atsirado istorija „Kas pagrobė mokytoją?“, – pasakoja V. Mačiliūnas. Knygą iliustravo vyresnioji V. Mačiliūno dukra Aira Mačiliūnaitė, iliustracijoje perteikusi veikėjų skirtybes ir įdomiausius bruožus.

„Kas pagrobė mokytoją?“ – pašėlusi ir linksma knyga, išsiskirianti ryškiais, įsimintais personažais. Knygos veikėjai, būdami visiškai žemiški, realistiški, puikiai perima tradicinius detektyvinių istorijų vaidmenis: čia rasime ir blogiukus, ir advokatę, ir iš klasikinių komedijų atėjusius gero ir blogo detektyvo personažus. Kurdamas dinamišką vaikų pasaulį autorius nepamiršta ir suaugusiųjų. Įdomus suaugusio žmogaus personažas – direktorius Laimis. Jis vaizduojamas kaip kresnas ūsuotas dėdulė, išsiblaškęs, mėginantis būti griežtas, kartais ir subarantis vaikus, tačiau akivaizdu, kad jis geraširdis ir artimas vaikams.

Knygą „Kas pagrobė mokytoją?“ jau galima įsigyti elektroninėje parduotuvėje www.slinktys.lt. Netrukus numatoma ją pristatyti susitikimuose su skaitytojais, o V. Mačiliūnas jau rašo antrąją vaikams skirtą detektyvinę knygą.

Siūlome įsigyti:

Apysaka „9”

Vilius Mačiliūnas

Ką daryti, kai į tavo asmeninį gyvenimą braunasi svetimas žmogus, kuris apie tave žino beveik viską tave persekioja ir nepalieka ramybėje?

4.00 € Plačiau