Poetiniai poslinkiai Klaipėdoje ir Skuodo krašte: dvi dienos, keturi susitikimai, penki menininkai

2022-06-21

Vasarą pasaulis kvėpuoja lėčiau, gyvenimo ritmas pakinta, tačiau kūrybinis vyksmas nesustoja. Birželio 27–29 d. Klaipėdoje ir Skuodo krašte lankysis leidyklos „Slinktys“ poetai ir susitikimų su skaitančiųjų bendruomene metu pristatys išleistas knygas.

Septynerius metus po Lietuvą slenkančiai ir kultūrinius kontinentus išjudinančiai, literatūrines bangas įsiūbuojančiai organizacijai svarbu, kad kultūra gyvuotų ne tik sostinėje ir didžiuosiuose miestuose, tad kelionės po regionus vyksta nuosekliai ir reguliariai.
Į pirmąją išvyką Klaipėdon ir po Skuodą kraštą su „Slinktimis“ išvyksta Gvidas Latakas, Juozas Žitkauskas, Linas Daugėla, Mindaugas Valiukas ir Paulius Šironas.

Gvidas Latakas – poetas, dailininkas, juvelyras, medalininkas. Kilęs iš Žemaitijos, daugelį metų gyvenantis ir kuriantis Kaune. Neseniai „Slinktys“ išleido naują jo eilėraščių knygą „Salos“. Gvido Latako kūryba išsiskiria subtiliu žaismingumu, netikėtomis eilėraščių pabaigomis ir vis sušmėžuojančia ironija. Eilėraščiai sąmoningai nenudailinami iki lyrikos posmų, nevengiama šiurkštesnių, bendrinėje kalboje nevartojamų senoviškų žodžių, taip išplečiant ne tik žodyną, bet ir pasaulėvaizdį. Iš eilėraščio į eilėraštį keliauja mitiniai ir istoriniai veikėjai, vis dažniau – pasakų personažai.

Juozas Žitkauskas – poetas, leidėjas, „Slinkčių“ vadovas. Kūryboje dažniausiai prabyla gimtąją dzūkų tarme. Praėjusiais metais išleistoje knygoje „Dubeltavos išpažintys. Eilėraščiai lietuviškai ir dzūkiškai“ publikuojami 85 dzūkiški ir lietuviški eilėraščiai. Rinkinyje eilėraščiai tarsi tarpusavyje „kalbasi“ temiškai, problemiškai, ritmiškai ir pan. Kertinės knygos temos: atmintis ir jos refleksijos šiandieniniame gyvenime, tėviškės ir gimtosios kalbos, tarmės išskirtinumas, tolstančio laiko pėdsakai.

Linas Daugėla – jaunosios kartos poetas. Poetas sako, kad jo eilėraščiai randasi iš kasdienybės fragmentų, buvinėjimų, susiskaudėjimų, vėjo gaudymo ir akmenų kalbinimo. Besidomintiems literatūra autorius jau gali būti pažįstamas iš Poetinio Druskininkų rudens, Poezijos pavasario renginių, publikacijų kultūrinėje spaudoje. Linas Daugėla – ir įdomus knygų apžvalgininkas, pasaulį neretai interpretuojantis per fotoobjektyvą.

Mindaugas Valiukas – poetas, prozininkas, dramaturgas, išleidęs ne vieną eilėraščių ir pjesių rinkinį, jo kūryba įvertinta tokiomis premijomis kaip Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės premija už geriausią poetinį debiutą. Autoriui artimas poetinis kalbėjimas iš žaismingos, neįpareigojančios distancijos, bet su persišviečiančiu egzistenciniu rūpesčiu. Literatūriniuose renginiuose neretai dalyvauja ir kaip bardas. Skuodiškiai taip pat turės galimybę išgirsti menininko atliekamas dainas.

Paulius Šironas – žurnalistas, skaitovas. Neseniai „Slinktys“ išleido kompaktinę plokštelę „Suėjus prie žemės ribos“, kurioje skamba Pauliaus Širono įskaityti penkių poetų žemininkų tekstai: Juozo Kėkšto, Kazio Bradūno, Alfonso Nykos-Niliūno, Henriko Nagio ir Vytauto Mačernio. Intarpuose skamba kruopščiai paties Pauliaus atrinkta lietuvių kompozitorių minimalistinė muzika.

Birželio 27 d. 17 val. poezijos vakaras – susitikimas vyks Klaipėdos Imanuelio Kanto viešojoje bibliotekoje.

Birželio 28 d. 14 val. skaitytojai laukiami R. Granausko viešosios bibliotekos Aleksandrijos filiale, o 18 val. Skuodo R. Granausko viešojoje bibliotekoje.

Birželio 29 d. 14 val. „Slinktys“ viešės R. Granausko viešosios bibliotekos Notėnų filiale, o 17 val. Vaclovo Into sodyboje Mosėdyje.

Renginio metu bus galima įsigyti „Slinkčių“ išleistų knygų ir kompaktinių plokštelių, pabendrauti su menininkais.

Tai – pirmoji tokia jungtinė „Slinkčių” vasaros poetinė kelionė. Jų žadama ir daugiau, ne vien vasarą.


„Slinkčių“ informacija

Siūlome įsigyti:

Kiaukuto nešėja

Neringa Dangvydė

Neringos Dangvydės poezija papildo lietuvių literatūros lauką savita ir itin išskirtine pasaulėjauta, kurioje susipina žmogiškosios būties tragizmas ir išmintis, mistinis grožis ir emocinis trapumas, skaudi patirtis ir artumo geismas, subtili erotika ir giluminė seserystė, dermė tarp stebuklinių pasakų elementų ir realybės.

8.00 € Plačiau