Poezijos knygų penketuke – naujasis Alvydo Valentos eilėraščių rinkinys

2022-02-26

Vilniaus knygų mugėje pristatyti atsinaujinę „Metų knygos rinkimai“ ir pretendentai į geriausias metų knygas. Knygas rinksime šiose kategorijose: vaikų, paauglių, prozos suaugusiems, poezijos, publicistikos ir dokumentikos.

Poezijos kategorijoje į penketuką ekspertai atrinko ir Alvydo Valentos knygą „Prierašai neegzistuojančioms „Iliados“ ir „Odisėjos“ iliustracijoms“, kurią išleido „Slinktys“. Šioje knygoje publikuojami kiekvienai Homero giesmei sukurti eilėraščiai, netrūksta intertekstų ir paralelių su lietuviškais kontekstais, o kiekvieno eilėraščio leitmotyvu tampa viena Homero eilutė iš „Iliados“ ir „Odisėjos“ giesmių.

Pasak filosofo, profesoriaus Naglio Kardelio, A. Valenta Homero epus perskaito postmodernaus XXI amžiaus žmogaus žvilgsniu, ieškodamas paralelių, pasikartojančių konfliktų, situacijų ir siužetinių linijų tarp „Iliadoje“ ir „Odisėjoje“ aprašytų įvykių ir dabarties, o eilėraščiai pakeri gaivalingos pirmapradės kalbos alsavimu, ryškiais meniniais vaizdais ir taikliais įvaizdžiais – juos pajėgia kurti tik tie, kurių žvilgsnis krypsta ne į išorę, o į sielos vidų, į dvasinį būties peizažą.

Pats A. Valenta pasakoja Homero epais susidomėjęs ankstyvoje vaikystėje – penktoje ar šeštoje klasėje, o šios knygos sudarymas užtruko apie penkiolika metų.

„Buvo nelengva: trims keturioms giesmėms parašai, o penktai – nėra, nerandi temos, niekas galvoje nesuskamba. Tada vėl imi, skaitai ir skaitai, kol pačiame kažkas suvirpa, atsiliepia. Homero neskaitau nei kasdien, nei kas savaitę, bet kokius 20 metų tiesiog jaučiu poreikį prie jo sugrįžti. Racionaliai negaliu paaiškinti, kodėl aš prie jo sugrįžtu ir negaliu išsiskirti. Galbūt už mane nusprendė pirmasis, vaikiškas sąlytis su „Iliados“ vardų žodynu ir pirmąja giesme“, – sako poetas.

Už labiausiai patikusias knygas skaitytojai gali balsuoti iki 2022 m. balandžio 25 d. interneto svetainėje skaitymometai.lt, portale LRT.lt, elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu adresu: „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius.

Daugiausia skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai bus apdovanoti gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.

Rasa Milerytė

Roko Bagočiūno nuotrauka


Siūlome įsigyti:

Pertrauka. Dienoraščiai

Ričardas Šileika

11.00 € Plačiau