• A
  • A
  • A

„Poezijos tiltų“ festivalio dalyviai pagerbė poeto Vytauto Mačernio atminimą

Antrasis Tarptautinis virtualus poezijos festivalis „Poezijos tiltai“ prasidėjo svarbią dieną, kuomet šeštadienį skaitančioji Lietuvos bendruomenė visame pasaulyje šventė poeto Vytauto Mačernio 100-ąsias gimimo metines. Atidarymo renginyje tiek gyvai Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje, tiek tiesioginėje transliacijoje internete taip pat pristatytas praėjusių metų festivalio almanachas.

RENGINIO ĮRAŠĄ GALITE PAMATYTI ČIA.

Tarptautinio virtualaus poezijos festivalio „Poezijos tiltai“ atidarymo renginio data – bene jauniausio klasiko poeto Vytauto Mačernio 100-ųjų gimimo metinių dieną – pasirinkta neatsitiktinai. Pasak Juozo Žitkausko, asociacijos „Slinktys“, organizuojančios festivalį, vadovo, V. Mačernis yra jaunystės simbolis. Jaunas ir modernus virtualios poezijos festivalis „Poezijos tiltai“ šiemet sujungė įvairių pasaulio šalių tautinių mažumų bendruomenių poetus, taip pat lietuvių poetus, gyvenančius užsienio valstybėse – iš viso 31 poetą iš 12 valstybių.

„Poezijos tiltų“ festivalis nuo kitų poezijos festivalių skiriasi ne tik tuo, kad vyksta virtualiai, bet ir tuo, kad visų jo dalyvių poezija skamba gimtąją poetų kalba. ir yra verčiama į lietuvių, lenkų, anglų kalbas. Šiemet poetų, rašančių ne lietuvių kalba, kūryba verčiama tik į lietuvių kalbą, o lietuvių autoriai bus verčiami į kurią nors vieną Lietuvos kaimyninę kalbą.

„Poezijos tiltų“ festivalį Vilniaus A. Mickevičiaus bibliotekoje atidarė jaunoji poetė Karolina Słotwińska, išvertusi keletą V. Mačernio eilėraščių į lenkų kalbą. Savo dainomis festivalio publiką džiugino talentingas jaunasis bardas Kristupas Černiauskas. Eiles lydėjo gitaristo, kompozitoriaus ir vokalisto Chriso Ruebenso atliekamos dainos.

Virtualaus poezijos atidarymo renginyje skambėjo poetų Birutės Jonuškaitės, Vlado Braziūno, Augusto Lapinsko, Sergejaus Smirnovo, Nidos Timinskaitės eilės.

Savo kūrybą renginyje skaitė poetai Diana Paklonskaitė, Anna Dan, Alina Lassota, Edvard Saško, Tadas Žvirinskis, Vitalij Klimovič.

Festivalio publiką taip pat pasiekė pernykščio festivalio užsienio dalyvių G-cho Pevu (Steve Biko, Kenija), Nicola‘os Prebenna‘os (Italija), Peterio Skrzyneckio (Australija), Rebekos Levitant (JAV) eilėraščiai.

Žinoma, poezijos mylėtojai galėjo susipažinti ir su šių metų festivalio autorių Georgijaus Jefremovo, Olgos Sajenko, Arie Cornelio Torcqué Zaaneno, Vitalijaus Asovskio, Petro Murenko kūryba.

Spontaniška idėja

Idėja surengti tarptautinį poezijos festivalį virtualiai pernai karantino metu kilo Pawelui Krupkai, Lenkijos instituto Vilniuje direktoriaus pavaduotojui.

„Festivalis prasidėjo be didesnių pasiruošimų. Mintis jį surengti šovė staiga. Pernai buvome maža grupelė žmonių, ir beveik neturėjome išteklių. Nepaisant to, mums vis tik pavyko suburti per 100 poetų kone 30 šalių“, – pavykusia idėja džiaugėsi jos autorius Pawel Krupka.

Savo ruožtu dėl „Poezijos tiltų“ festivalio almanacho džiugesio neslėpė festivalio vadovas Juozas Žitkauskas. Pasak jo, pernai, pasibaigus „Poezijos tiltams“, kilo mintis, kad tekstai, kurie buvo publikuojami virtualioje viešoje erdvėje verti ir spausdintos išraiškos. Jo žodžiais, šių metų festivalio dalyvių eilės suguls į kitą almanachą, kuris bus išleistas jau kitąmet.

„Poezijos tiltų“ festivalis virtualioje erdvėje tęsis visą savaitę iki kito šeštadienio, birželio 12 d.

Kiekvieną festivalio dieną tinklalapyje www.slinktys.lt/poezijos-tiltai.htm bei Facebook paskyroje „Poezijos tiltai“, „YouTube“ paskyroje „Slinktys“ bus įkeliama vidutiniškai po 3-4 naujus poetų skaitomų eilėraščių įrašus.

Birželio 10 d., ketvirtadienį, 18 val. vyks tiesioginė poetų diskusija tema „Ar lengva kurti gimtąja kalba kitoje kalbinėje aplinkoje“, kurią moderuos rašytoja Laima Vincė.

„Poezijos tiltų“ pabaigos renginyje birželio 12 d., šeštadienį, 18 val. Vilniaus A. Mickevičiaus bibliotekos kiemelyje festivalio dalyviai ir publika tiesiogiai jungsis su poetais iš kitų pasaulio šalių. Tuo metu bus surengta videokonferencija su užsienio poetais, tiesiogiai stebėsiančiais festivalį ir skaitysiančiais savo kūrybą.

Apie festivalį

„Poezijos tiltų“ festivalio tikslas – skatinti tarptautinį literatūrinį bendradarbiavimą, atkreipti visuomenės dėmesį į tos šalies kūrėjus, kurie kuria poeziją tautinės bendrijos (mažumos) kalba, ir tuo parodyti, kad valstybės kultūros potencialas susideda ne vien iš vyraujančios toje valstybėje nacijos, bet ir kitų, ten gyvenančių tautų.

Tarptautinį virtualų poezijos festivalį „Poezijos tiltai“ rengia asociacija „Slinktys“, bendradarbiaudami su poetine grupe „Vilniaus Naujasis avangardas“ bei Lenkijos institutu Vilniuje.

Projekto partneriai: Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Vengrijos Respublikos ambasada, Čekijos Respublikos ambasada, Petőfi literatūros fondas (Vengrija).

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Siūlome įsigyti:

Dubeltavos išpažintys

Juozas Žitkauskas

Juozo Žitkausko ketvirtojoje poezijos knygoje „Dubeltavos išpažintys. Eilėraščiai lietuviškai ir dzūkiškai” - eilėraščių dialogai, gretinant vieną tekstą dzūkų tarme su kitu sukurtu bendrine kalba. Rinkinyje eilėraščiai tarsi tarpusavyje „kalbasi” temiškai, problemiškai, ritmiškai ir pan. Kertinės knygos temos: atmintis ir jos refleksijos šiandieniniame gyvenime, tėviškės ir gimtosios kalbos, tarmės išskirtinumas, tolstančio laiko pėdsakai.

7.00 € Plačiau