Pasitinkant Anzelmo Matučio šimtmetį – nauja kūrybos rinktinė

2022-12-29

Pasitikdamos šimtąsias vaikų poeto Anzelmo Matučio (1923–1985) gimimo metines „Slinktys“ pristato naują jo kūrybos rinktinę „Kas žmogiuko širdyje“, kurioje publikuojamos poemos „Girios televizorius“, „Drevinukas“ ir eilėraščiai.

A. Matutis tituluojamas vaikiškiausių lietuvių vaikų poetu. Jis puikiai išmanė vaiko psichologiją, suprato jo pasaulį, rašė žaismingai, gebėjo poetinėmis priemonėmis perteikti vaikiško mąstymo originalumą. A. Matutis kūrė išskirtinai pozityvų pasaulį, kuriame vaikas gali netrukdomas tyrinėti, žaisti ir per žaidimą mokytis. Kūryboje artino prie gamtos, pabrėždamas vaiko ir gamtos pasaulio artimumą.

Anot poeto, literatūros kritiko Vainiaus Bako, 2021 m. už eilėraštį „Ką manė kamanė“ apdovanoto A. Matučio premija, A. Matučio poezija leidžia kitomis akimis pažvelgti į mus supančią aplinką, pamatyti, kiek daug įdomių dalykų dedasi aplink, įminti gamtos paslaptis.
„Tikiu, kad kiekviena knyga yra mažos durelės arba langas, pro kurį galima pamatyti rašytojo turiningą pasaulį, o panorėjus – ir užsukti vidun. Atvėręs knygos dureles į A. Matučio poezijos pasaulį, galėsi išvysti spalvingą, jaukų, gražų, malonų ir labai įdomų kraštovaizdį. Galėsi išgirsti paslaptingus kuždesius, lietuvių kalbos grožį, sąskambius ir rimus, kurie yra ne ką mažiau malonūs ausiai už muziką ir paukščių treles“, – sako V. Bakas.
Pasak leidėjų, ši rinktinė gimė iš iš svajonės parodyti, kad mename žymųjį vaikų literatūros klasiką, iš noro deramai paminėti šimtąsias poeto gimimo metines ir sudaryti galimybę šiuolaikiniam skaitytojui susipažinti su trumpojo eilėraščio meistru. Tekstus knygai kruopščiai atrinko poeto sūnus Vytautas Matulevičius.

„Kaip kūrė A. Matutis? Ypač didelį įkvėpimą jam suteikė Pauosupė, nepakartojamas šio kaimo gamtos grožis. Eidamas uogauti ar grybauti, poetas visada kišenėje turėdavo tušinuką ir popieriaus skiautę. Jeigu pastarąją užmiršdavo – mintis užrašydavo ant tuščio cigarečių pakelio ar beržo tošies. Grįžęs į Drevę – tokį medinį šešiakampį namelį Pauosupėje – tekstus koreguodavo, taisydavo, o Alytuje atspausdindavo rašomąja mašinėle. Kai iš antrojo namo aukšto girdėdavosi mašinėlės kaukšėjimas, mes, vaikai, žinodavome: jokiu būdu negalima ten eiti“, – prisiminimais dalijasi V. Matulevičius.
Iliustracijas šiai rinktinei sukūrė dailininkė Lina Eitmantytė-Valužienė.

Leidėjai viliasi, kad knyga „Kas žmogiuko širdyje“, kurioje publikuojami įdomiausi, žaismingiausi A. Matučio kūriniai, sudomins jaunuosius skaitytojus, paskatins atsiversti kitas jo knygas, o kitiems vaikų literatūros bičiuliams primins: lietuvių vaikų poezija yra gyvybinga ir verta atidesnio žvilgsnio.

Iliustracijos Linos Eimantytės Valužienės

„Slinkčių“ informacija

Siūlome įsigyti:

Višta, kuri norėjo šukų

Bentsiyen Raskin

Pasaką apie gaidelį ir vištytę žino daugelis. Bet ar kam nors teko girdėti pasaką apie gaidelį ir vištytę, kuri įsigeidė šukų? Jeigu reikia šukų, vadinasi, teks važiuoti į mugę. Jeigu važiuosi į mugę, pakeliui tikriausiai ką nors sutiksi. Jei ką nors sutiksi, kaipgi nepakviesi jų sėstis į vežimaitį? O kas gali nutikti vežimaičiui, kuriame sėdi gaidelis, vištytė, liūtas, tigras ir dramblys?

4.50 € Plačiau