Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai

Interviu

Renata Karvelis: „Mano kūrybinė strategija yra smarkiai veikiama aplinkos, kurioje gyvenu“

Renata Karvelis – rašytoja, menininkė. Gimė 1988 m. Gyvena Tauragėje. Poezijos čiabuko „Poems after sex*“ (2017 m.) autorė. Nuo 2018 m. rengia publikacijas kultūrinei žiniasklaidai. Poetinio performanso „ROŽINI_S“ (2019 m.) autorė. Kūrybos žurnalo „Slemas su ragais“ (2020 m., Tauragės krašto muziejus „Santaka“) redaktorė. Poetinio performanso „mOterOs“ (2021 m.) autorė. Meninės akcijos „#HiddenFlag Tauragė“ (2022 m.) autorė. Knygos „Miestas ir menininkas. Tauragės kultūros maršrutai“ (2023 m., Tauragės krašto muziejus „Santaka“) autorė. Menų festivalyje „Kvadratu“ 2023 m. atliko meninį tyrimą apie Tauragę. LRT radijo laidai „Kultūros savaitė“ rengia kultūros komentarus.

Kompozitorius Kristupas Bubnelis: „Muzika nebūtinai turi būti patogi“

Kristupas Bubnelis (g. 1995) – kompozitorius. Studijavo muzikos kompoziciją Londono karališkojoje muzikos akademijoje, baigė Juozo Tallat-Kelpšos konservatoriją, Šiuo metu dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, dirba Lietuvos simfoniniame pučiamųjų orkestre. Daug laiko skiria kūrybai, jo muzika skamba Lietuvos ir užsienio scenose.

Laikas su prairusiu krašteliu

Nuotolinis skambutis sujungia mane, esančią Vilniaus biuro erdvėje, ir Liliją, tik ką atskubėjusią iš Vilniaus dailės akademijos į savo studiją Kęstučio gatvėje Kaune. Kalbamės apie kūrybą, įkvėpimus ir sunkumus – užtenka retkartinio mano klausimo, kad Lilijos istorijos imtų lietis ir lengvais štrichais atskleistų kūrėjos portretą.

Dailininkę Liliją Gotautaitę-Smalinskę kalbina Emilija Statinaitė.

Ukrainiečių rašytoja Kateryna Jehoruškina: „Mano mažieji skaitytojai žuvo dėl bado, šalčio, apšaudymų ir dehidratacijos“

„Genocidas pasikartojo, mano mažieji skaitytojai žuvo dėl bado, šalčio, apšaudymų ir dehidratacijos. Jų akivaizdoje prievartavo ir žudė motinas ir seseris. Vaikai pražilo, jie tūkstančiais išvežti į prieglaudas Rusijoje. Daugelis mano mažųjų skaitytojų virto pelenais“, – pasakoja rašytoja Kateryna Jehoruškina, kurios knyga vaikams „Mano priverstinės atostogos“ neseniai išleista lietuvių kalba (knygą išvertė Donata Rinkevičienė, išleido „Slinktys“, iliustracijas sukūrė Sofija Avdejeva).

Kompozitorius Dominykas Digimas: apie laisvą, niekada nesibaigiantį garsinį veiksmą

Asketiški, intravertiški, melancholiški – taip apibūdinami jaunosios kartos kompozitoriaus Dominyko Digimo (g. 1993 m.) kūriniai. D. Digimas – aktyvus festivalių ir įvairių projektų dalyvis. Jis – vienas iš šiuolaikinės muzikos ansamblio „Synaesthesis“ įkūrėjų, elektroninių garso praktikų festivalio „Ahead“ bendraįkūrėjas, jo kūriniai ne kartą skambėjo užsienio scenose.

Atsinaujinanti „Pašvaistė“ žada eksperimentus ir kūrybinius iššūkius

Kultūros žurnalo jaunimui „Pašvaistė“, leidžiamo nuo 2009 m., redakcijoje – nemenki pasikeitimai: redaktorės pareigų imasi Neda Letukytė. Naujoji redaktorė sako į šią veiklą nerianti entuziastingai ir pasakoja sieksianti, kad žurnalas būtų aktualus ir patrauklus jauniesiems skaitytojams, drąsus ir atviras eksperimentams. Pasak N. Letukytės, nors „Pašvaistė“ neatstos nei apsilankymo teatre, nei puikios knygos ar filmo, bet gali sudominti ir patarti, kokiu autoriumi pasidomėti, rekomenduoti, ko nepraleisti Lietuvos kultūros lauke, supažindinti su būdais patirti ir išgyventi kultūrą.

Kęstutis Cicėnas: „Kartais vaidmenį reikia nusipurtyti“

Kęstutis Cicėnas – jaunosios kartos teatro aktorius, sukūręs daugiau nei 15 vaidmenų. Vaidina tokiuose spektakliuose kaip „Kankinys“, „Įstabioji ir graudžioji Romeo ir Džuljetos istorija“, „Išvarymas“, „Vestuvės“ (rež. Oskaras Koršunovas), „Kaligula“ (rež. Vidas Bareikis) ir kituose. Taip pat yra sukūręs vaidmenų kine.