Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai

Atsinaujinanti „Pašvaistė“ žada eksperimentus ir kūrybinius iššūkius

2022-12-13

Kultūros žurnalo jaunimui „Pašvaistė“, leidžiamo nuo 2009 m., redakcijoje – nemenki pasikeitimai: redaktorės pareigų imasi Neda Letukytė. Naujoji redaktorė sako į šią veiklą nerianti entuziastingai ir pasakoja sieksianti, kad žurnalas būtų aktualus ir patrauklus jauniesiems skaitytojams, drąsus ir atviras eksperimentams. Pasak N. Letukytės, nors „Pašvaistė“ neatstos nei apsilankymo teatre, nei puikios knygos ar filmo, bet gali sudominti ir patarti, kokiu autoriumi pasidomėti, rekomenduoti, ko nepraleisti Lietuvos kultūros lauke, supažindinti su būdais patirti ir išgyventi kultūrą.

Neda, visai neseniai nėrėte į naują veiklą – tapote kultūros žurnalo jaunimui „Pašvaistė“ redaktore. Kas įkvėpė imtis šių pareigų ir su kokiu nusiteikimu pradedate darbą?

Kol kas šioje veikloje daug planavimo, pokalbių ir svajonių, kaipgi turėtų atrodyti naujasis „Pašvaistės“ etapas. Tad greta džiugaus keitimosi idėjomis su bendražygiais netrūksta ir susikaupimo: manau, kad kiekvienai pradžiai reikalingas ne tik entuziazmas, bet ir atidumas, ramybė darbuose. Na, o įkvėpimas redakciniam darbui kasdien ateina iš šalia esančių pasitikėjimo ir pačios žurnalo vizijos, iš tos žaižaruojančios, spalvingos ir visada nenuspėjamos pašvaistės.

Nauja redaktorė „Pašvaistei“ – nemenkas pokytis, bet tikriausiai tokie pasikeitimai išeina į gera, nes paskatina apžvelgti žurnalo nueitą kelią ir generuoti naujas idėjas?

Manau, kad pokyčiai vyksta nuolat, tik ne visada juos pastebime. Jaunimo kultūros gyvenimas ypač greitai kinta: atsiranda naujų autorių, menininkų, kūrybos krypčių ir tendencijų, o per tokį ilgą „Pašvaistės“ gyvavimo laiką meno lauką pasiekė ir nauji žanrai, pasikeitė aktualios temos. Atkreipiame dėmesį į redaktoriaus pasikeitimą, nes jį lengva suprasti ir suvokti fiziškai: štai, dirba kitas žmogus. Bet žurnalo (o ir pačios kultūros) kismas vyksta nepertraukiamai. Galbūt dabar „Pašvaistė“ išgyvens etapą, kai tie pokyčiai kels daugiau minčių ir žadins daugiau smalsumo, bet iš esmės pati kaita yra tokia natūrali, kad, tikiu, ji negąsdina nei žurnalo skaitytojų, nei dirbančios komandos.

Galbūt jau turite konkrečių planų, kaip atnaujinti ir suaktualinti žurnalą?

Minčių, be abejo, yra – kitaip nebūtų verta imtis šios veiklos. Tikiu, kad labai svarbu neišmėtyti to, kas iki šiol kruopščiai kurta ir pamilta skaitytojų, todėl kai kurie „Pašvaistės“ bruožai išliks puikiai atpažįstami. Kita vertus, šiuo metu persvarstome, kas gi yra mūsų skaitytojas, kas jam rūpi, kokia kalba jis kalba. Nors jauno žmogaus paveikslas šiais skaitmenizacijos laikais kinta labai greitai, keliame sau iššūkį suspėti su savo skaitytoju: nebijoti diskutuoti, įsileisti nepatogių temų ir burti bendruomenę – informacijos pertekliaus amžiuje vien teksto neužtenka, žmonės ieško autentiško ryšio su kūrėjais, prekių ženklais, net organizacijomis. Ieškosime kelių tą ryšį užtikrinti.

Man regis, pastaruoju metu „Pašvaistei“ trūko atidesnės kūrybinių tekstų atrankos. Žurnalas liks atviras visiems norintiems publikuotis ar tekstai bus atrenkami laikantis kokybės kriterijaus?

Svarbu suprasti, kad kūrybos vertinimas visada išlieka subjektyvus. Be abejonės, autorių raštingumas, minčių originalumas ar dėstymo sklandumas paprastai matyti ir be ilgos analizės, bet natūralu, kad žurnalo skaitytojas visada ras už ką pagirti vieną tekstą ar sukritikuoti kitame puslapyje esantį. Todėl nedrįsčiau vertinti principų, kuriais tekstai buvo parenkami iki šiol. Kaip bebūtų, tikiu, kad jauni žmonės yra labai reiklūs ir kritiški, todėl su komanda stengsimės jiems pasiūlyti išskirtinio, įdomaus, vertingo turinio. Siekdami tapti jauno žmogaus kultūros gyvenimo kelrodžiu, kurti pradedančius autorius kviesime eksperimentams, o jau žinomiems kūrėjams tikimės pasiūlyti kūrybinių iššūkių – toks balansas leis išlaikyti žurnalo kokybę.

Kaip veiklos pradžioje sekasi įveikti pirmuosius iššūkius?

Esu įsitikinusi, kad jų turi pakakti ir įsibėgėjus darbams ar projektams: kai iššūkių nebėra, ir kūryba, ir jos rezultatai tampa prėski. Šiuo metu didžiausias iššūkis – išgryninti galvoje besisukančias idėjas, jų nepamesti, įvertinti ir nenubraukti per anksti. Minčių daug, todėl dabar svarbu jose nepasiklysti. Tačiau šis procesas tuo ir žavus: jame kūrybinius iššūkius sutinka strateginiai, vadybiniai uždaviniai.

Kuo šis žurnalas yra svarbus jaunimui?

Manau, kad „Pašvaistė“ yra išeities taškas: jauno autoriaus galimybė perversti stalčiuje gulinčius tekstus ir jais pasidalinti bei skaitytojo gidas šiuolaikinės kultūros lauke. „Pašvaistė“ neatstos nei apsilankymo teatre, nei puikios knygos ar filmo, bet gali sudominti ir patarti, kokiu autoriumi pasidomėti, rekomenduoti, ko nepraleisti Lietuvos kultūros lauke, supažindinti su būdais patirti ir išgyventi kultūrą. Todėl kiekvienas žurnalo numeris – it smalsumą žadinantis pokalbis. Ir apie tai, ko dar nežinai, ir apie tai, kuo gyveni.


Kalbino Rasa Milerytė

SRTRF 2022 m. iš dalies finansuoja projektą „Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai“ (4000,00 Eur)