„Slinkčių“ stendas Vilniaus knygų mugėje: nuo sonetų skaitymo iki vieno paveikslo galerijos

2023-02-20

Kateryna Jehoruškina, Kārlis Vērdiņš, Gvidas Latakas, Gintaras Bleizgys, Vainius Bakas, Lina Laura Švedaitė – tokias pavardes vardija „Slinkčių“ atstovai, paklausti apie dalyvavimą sparčiai artėjančioje Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje. Ir tai – toli gražu ne viskas, o didžiausia intriga žadama užsukusiems į LEIDYKLOS STENDĄ 5.C01E. Stendą puoš autorinis poeto, dailininko G. Latako kūrinys, kurį bus galima apžiūrėti visas keturias mugės dienas.

Dėmesys Ukrainai ir jubiliejų mininčiam Vilniui

Kaip skelbia Vilniaus knygų mugės organizatoriai, šių metų mugės tema – Vilnius ir laisvė, todėl renginių programoje itin daug dėmesio bus skiriama 700-ąjį jubiliejų švenčiančiam Vilniui ir už laisvę kovojančiai Ukrainai. Šios temos atsispindi ir „Slinkčių“ parengtoje renginių programoje.

Dar pernai leidykla išleido itin estetiškai atrodančią Linos Lauros Švedaitės parengtą knygą „Vilniaus sekretai“. Ši knyga – tai žvilgsnis į šiandienę sostinę ir jos gyventojus. Knygoje ieškoma atsakymų į klausimus: kokios sostinės vizijos? Kokia šio miesto kolektyvinė atmintis? Kas slepiasi jo pasąmonėje? Daug dėmesio skiriama miesto miegamiesiems rajonams. Mugėje knygos pristatymo metu bus diskutuojama apie sostinės miegamųjų rajonų tapatybę.

Kitas svarbus renginys – susitikimas su ukrainiečių rašytoja Kateryna Jehoruškina. Į Lietuvą atvykstanti rašytoja pristatys knygą vaikams „Mano priverstinės atostogos“, kurioje pasakojama apie karą Ukrainoje. Knyga parašyta pirmosiomis karo dienomis, kaip pasakoja autorė, kai kurie epizodai užrašyti virš galvos gaudžiant raketoms.

Dar vienas ukrainietiškas akcentas – Vainiaus Bako eilėraščių knygos „Pasiklydusios kulkos“ pristatymas. Prasidėjus karui Ukrainoje, V. Bakas ėmėsi intensyviai rašyti – nuo pat karo pradžios kasdien parašo po vieną eilėraštį, kuris lyg kalendoriaus lapelis skaičiuoja karo dienas. „Tai tekstai, kurių galėjo nebūti. Tai karas, kurio galėjo nebūti, – sako V. Bakas. – Aš vis dar tikiu, kad mintis greitesnė už kulką, o žodis galingesnis už sprogstamąją raketų galią.“

Įvairiakalbiai poezijos ir prozos tekstai

Bene laisviausiai „Slinktys“ jaučiasi poezijos vandenynuose, mat šio žanro knygų išleidžia daugiausiai. Tai atsispindės ir Vilniaus knygų mugės renginių programoje. Į šį svarbų renginį atvyksta vienas ryškiausių šiuolaikinių latvių poetų – Kārlis Vērdiņš, pristatysiantis lietuviškai išleistą savo poezijos knygą „Vidaus tvarkos taisyklės“.

Į naujausių knygų pristatymus pakvies poetai Gintaras Bleizgys, Gvidas Latakas. G. Bleizgys pristatys poezijos knygą „Procesija“, o G. Latakas – „Salos“, kuri pateko į kūrybingiausių 2022 m. knygų dvyliktuką. Šiemet „Slinktyse“ ypač justi tarptautiškumas, nes poezija skambės lietuvių, latvių, ukrainiečių, žemaičių ir dzūkų kalbomis.

Pirmąją Vilniaus knygų dieną leidykla pakvies į Lazdijų krašto rašytojų antologijos „Žaliuose ežerynuose“ pristatymą. Tokio pobūdžio antologija išleidžiama pirmą kartą, joje publikuojami 86 autorių tekstai, tarp kurių ir žinomi mūsų laikų klasikai, tokie kaip Sigitas Geda, Bitė Vilimaitė, Jonas Liniauskas, Aidas Marčėnas, Alvydas Valenta, ir literatūros lietuvių kalba pradininkai, tokie kaip Samuelis Boguslavas Chilinskis, į lietuvių kalbą išvertęs Bibliją, ir daug kitų įdomių autorių. Antologiją sudarė poetas Juozas Žitkauskas.

Dar du poetiški susitikimai suplanuoti įspūdingai papuoštame „Slinkčių“ stende. Vasario 24 d. čia vyks kaligrafijos ir poezijos valanda su dailininke, poete Dovile-Jonušyte Sabaliauskiene ir susitikimas su poetu, prozininku Tadu Žvirinskiu, pristatysiančiu naują sonetų rinkinį „Sonetariumas“. Stende bus galima susitikti ir su kitais autoriais bei įsigyti pačių naujausių ir kiek seniau išleistų knygų.

Vaikams – nuo eilėraščių iki detektyvų

Praėjusiais metais „Slinktys“ išleido daug vaikams skirtų knygų, naujienų pasirodė ir šių metų pradžioje, tad leidykla Vilniaus knygų mugės metu daug dėmesio skirs ir vaikams. Be jau minėtos K. Jehoruškinos knygos, „Slinkčių“ stende bus galima įsigyti vis pilnėjančios iš jidiš kalbos verstų kūrinių bibliotekėlės knygų, detektyvinių istorijų, eilėraščių knygų.

Šiemet minime 100-ąsias populiaraus vaikų poeto Anzelmo Matučio gimimo metines, tad mugės metu bus pristatyta nauja poeto rinktinė „Kas žmogiuko širdyje“, kurioje publikuojami gražiausi poeto eilėraščiai ir dvi poemos. Tekstus knygai atrinko poeto sūnus Vytautas Matulevičius, o iliustracijas sukūrė Lina Eitmantytė-Valužienė.

Skaitytojai labai laukiami žydų vaikų literatūros antologijos „Žalieji medeliai“, kurią sudarė dr. Lara Lempertienė, pristatyme. Antologijoje publikuojamos žydų liaudies pasakos ir kita tautosaka, klasikų ir modernių rašytojų kūriniai, žaismingi eilėraščiai, su žydų šventėmis susiję pasakojimai.

Mugei jau ruošiasi ir detektyvus vaikams kuriantis buvęs kriminalistas Vilius Mačiliūnas. Jaunieji skaitytojai puikiai įvertino pirmąją autoriaus knygą „Kas pagrobė mokytoją?“, tad tikimės, jog susidomės ir antrąja – „Sekliai nesnaudžia“. Šioje knygoje skaitytojai ras net tris smagias, įtraukiančias detektyvines istorijas.

„Slinkčių“ informacija

Siūlome įsigyti:

Dubeltavos išpažintys

Juozas Žitkauskas

Juozo Žitkausko ketvirtojoje poezijos knygoje „Dubeltavos išpažintys. Eilėraščiai lietuviškai ir dzūkiškai” - eilėraščių dialogai, gretinant vieną tekstą dzūkų tarme su kitu sukurtu bendrine kalba. Rinkinyje eilėraščiai tarsi tarpusavyje „kalbasi” temiškai, problemiškai, ritmiškai ir pan. Kertinės knygos temos: atmintis ir jos refleksijos šiandieniniame gyvenime, tėviškės ir gimtosios kalbos, tarmės išskirtinumas, tolstančio laiko pėdsakai.

7.00 € Plačiau