„Slinktys“ pristato, kokias dar spaustuvės dažais kvepiančias naujas poezijos knygas galėsite įsigyti Vilniaus knygų mugėje.
„Slinktys“ pristato, kokias dar spaustuvės dažais kvepiančias naujas poezijos knygas galėsite įsigyti Vilniaus knygų mugėje.
Kasmet knygų mugės metu „Slinktys“ stengiasi pristatyti kuo daugiau naujienų. Šiemet tarp jų – ne tik užsienio ir lietuvių prozos kūriniai, bet ir trys poezijos knygos: Liutauro Degėsio, Reginos Katinaitės-Lumpickienės ir Nijolės Marytės Šerniūtės.
Prozininkas, poetas Liutauras Degėsys paskutinįsyk skaitytojus nauja knyga nudžiugino 2022 m. – tai buvo eseistikos knyga „Viskas buvo ne taip“, o poezijos knyga („Miego gėlės“) buvo išleista 2008 m., taigi laukti tikrai yra ko. Naujojoje poezijos knygoje „Būtasis kartinis“ autorius publikuoja ir senesnius, bet nemažai redaguotus eilėraščius, ir visiškai naujus kūrinius. Nors autoriaus balsas keičiasi, ištikimi skaitytojai atpažins ritmiką, nuotaikas ir ne vieną daina tapusį eilėraštį.
„Poezija yra tai, kas jau buvo, ir tai, kas dar atsitiks – aplankys, ištiks, pasirodys – skaitant, verčiant knygos lapus. Poezija yra tikrovės perkeitimas ir peržengimas – transformacija ir transgresija. Beveik – transas ir transportas, kuris veža arba ne. Klasikine eilėdara parašytoje knygoje rasite naujų, nepublikuotų eilėraščių ir lyrikos tekstų, virtusių dainomis. Atidesnis poezijos gerbėjas pastebės, kaip pasikeitė mano balsas ankstyvuosiuose eilėraščiuose“, – taip poezijos knygą „Būtasis kartinis“ pristato pats autorius.
Knygą puošia Virginijaus Malčiaus iliustracijos.
Regina Katinaitė-Lumpickienė – aukštaičių uteniškių tarme rašanti poetė. Naujoji jos poezijos knyga pavadinta „Žala pre slinksčia“.
Šioje knygoje per tarmę veriasi individualus, bet kartu ir universalus poetinis pasaulis. Utena ir gimtieji Juknėnai, eilėraščiai mamai, seseriai, močiutei, praėjusio laiko ženklai, bet kartu – ir visiems bendra dabartis, kurioje telpa ir noras pakeisti pasaulį, ir karo šūvių garsai. Tam tikra prasme šią knygą norisi palyginti su autobiografija, gyvenimo, kurio pamatas – žodis (pačia plačiausia prasme), liudijimu. „Žodžiai gi kaip žala – ir pra akmenį kalas“, – viename eilėraščių rašo poetė. Šalia prisiminimų, lyriškų išpažinimų, išminties žodžių, tariamų su tam tikru, pavadinkime, nuolankumu, vis dažniau žybteli humoro kibirkštėlės. Poetė nebijo pajuokauti ir temomis, kurias galėtume pavadinti skaudžiomis. Atrodytų, daug skirtingų pasaulių, tačiau iš tiesų tik vienas, vientisas, o atskiras jo dalis jungia slenkstis.
Skaitytojus turėtų nudžiuginti ir Nijolės Marytės Šerniūtės eilėraščių knyga „Žiūrėjimas į Jonvabalį“. Autorė išgarsėjo 2023 m. išleidusi romaną „Vilkų Kampo Eliza“, kurią palankiai įvertino ir skaitytojai (jau išėjo keli pakartotiniai knygos leidimai), ir literatūros kritikai – romanas pelnė literatūrinę Ievos Simonaitytės premiją. Šiemet pasirodys ir romaną reikšmingai papildantis knygos tęsinys – romanas „Julijonas Vilkas“. O kol jis ruošiamas spaudai, skaitytojai kviečiami atidžiau pažinti JAV gyvenančios autorės eilėraščius.
„Knyga „Žiūrėjimas į jonvabalį“ atskleidžia skaitytojui autorės poetinio pasaulio savitumą, jo ramybę, brandą. Įvairios meninės raiškos ir tematikos eilėraščiai byloja apie gyvenimo paradoksus, žmogaus prigimties prieštaringumą, Tėvynės svarbą, gamtos grožį, pažeria išminties krislų ir aforizmų. Tai paprasta, suprantama ir tai pat jautri, gili, mąstyti verčianti poezija“, – sako knygos redaktorė Alma Lapinskienė.
Šių ir kitų „Slinkčių“ knygų ieškokite mugės dienomis leidyklos stende 5.C01E.
Atmintis ir vaizduotė šioje rinktinėje autoriui yra itin svarbios, galima sakyti, kad vaizduotė ir sukuria atmintį. Dar viena patraukli Alvydo Valentos poezijos ypatybė – skepsis, ironija, „apverstos“ vertybės.