Naujienos

Poetė Uršulė Toleikytė: „Prijaučiu neišblizgintoms istorijoms, paraštėms“

Uršulė Toleikytė – jaunosios kartos poetė, kurios kūryba ne kartą publikuota kultūrinėje spaudoje, skirtinguose rinkiniuose ir almanachuose. „Šuo vaiduoklis“ – pirmoji U. Toleikytės eilėraščių knyga. Jaje aptinkamos asmens tapatumo, atminties, šiuolaikinio žmogaus išgyvenamo nerimo, susvetimėjimo ir nutolimo temos. Žvilgsnis į žmogaus psichiką ir jį supantį socialinį kontekstą.

Jau išleistas Uršulės Toleikytės eilėraščių rinkinys „Šuo vaiduoklis“

Naujausia „Slinkčių“ poezijos knyga – Uršulės Toleikytės eilėraščių rinkinys „Šuo vaiduoklis“. Tai itin lauktas aktyvios jaunosios kartos poetės, nuo 2019-ųjų publikuojančios ir skaitančios savo eilėraščius, debiutas. 2021 metais U. Toleikytė laimėjo „Literatūrinių slinkčių“ konkursą, eilėraščius publikavo leidiniuose „Šiaurės Atėnai“, „Nemunas“, „Poezijos pavasario“ almanachuose ir kitur. Kūryba versta į anglų, lenkų, prancūzų kalbas. Kultūros leidiniuose „Literatūra ir menas“, „Naujasis židinys-Aidai“ jos poezija sulaukė teigiamų atsiliepimų iš literatūros kritikų.

„Slinkčių“ vasaros skaitymai

Leidyklos „Slinktys“ lentynoje rikiuojasi jau ne viena dešimtis knygų. Dar nemažai jų – jau pakeliui. Ta proga rugpjūčio 13 d., 20 val. bare „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B) vyks esamų ir būsimų leidyklos autorių skaitymai.
 
Kūrybą skaitys: Albinas Galinis, Bartosz Połoński, Ieva Jakubauskaitė, Juozas Žitkauskas, Linas Daugėla, Diana Paklonskaitė, Martynas Pumputis, Ričardas Šileika.
 
Dar tik išeisiančių eilėraščių rinkinių ištraukomis pasidalins Birutė Jonuškaitė („Esamoji“), Gintaras Bleizgys („Urbino ugnis“), Uršulė Toleikytė („Šuo vaiduoklis “). Bus skaitoma iš dviejų pirmosios leidyklos serijos „XX amžiaus modernioji lietuvių poezija“ rinktinių: Juozo Tysliavos „Išklydusio futuristo dainos“ (sudarytojas M. Pumputis) ir Juozo Kėkšto (sud. Linas Daugėla). Visų būsimų knygų leidybą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
 
 
Renginio metu bus galima įsigyti leidyklos leidinių.
 

Alešo Štegerio poezijos knygą išvertusi Kristina Tamulevičiūtė: „Tai ilgų ieškojimų ir mąstymų rezultatas“

Vykstant jubiliejiniam „Poezijos pavasario“ festivaliui, Lietuvoje vieši poetai ir poetės iš įvairių pasaulio šalių. Vienas šių metų festivalio svečių – žymus slovėnų poetas Alešas Štegeris, atvykstantis į Lietuvą ne tik dėl „Poezijos pavasario“, bet ir pristatyti ką tik lietuvių kalba išleistą dvikalbę rinktinę „Degantys liežuviai“. Knygą išleido leidykla „Slinktys“, o į lietuvių kalbą išvertė poetė, vertėja Kristina Tamulevičiūtė.

Albinas Galinis. Poezija – tai būdas atsiplėšti nuo kasdienybės

Poetas ir istorijos mokytojas Albinas Galinis, neseniai išleidęs poezijos rinktinę  „Saulėgrįža” ir dabar sutinkantis savo 60-metį, teigia, kad tame beprotiškų greičių pasaulyje norisi stabtelėti ir kvėptelėti tikros laisvės oro, t. y. be pragmatinio intereso stebėti, apmąstyti tikrovę. O tai labai sunku. „Gal būt poezija ir yra tam tikras vienas iš gyvenimo raiškos būdų atsiplėšti nuo kasdienybės ir iš kito kampo žvilgtelėti į pasaulį“, - teigia A. Galinis. Kalbino Rasa Pakalkienė.

Į Pranciškonų vienuolyno požemius kviečia XII Pož(i)eminiai skaitymai

Pernai vykę Klaipėdoje po „Žvejų rūmų“ scena, šįmet Pož(i)eminiai skaitymai grįžta į Vilnių. Tai tradicinis, nuo 2010 m. organizuojamas literatūros renginys, kasmet pristatantis ir skirtingų kartų poetus bei prozininkus, ir vis kitą požemių erdvę. Šįsyk – gegužės 3 d. 18 val. – skaitymai nukels į vieno seniausių sostinėje pastatų, kurio statybų pradžia siekia dar Gedimino laikus – Pranciškonų vienuolyno – rūsius.

Jaunojo redaktoriaus apdovanojimas – Rasai Milerytei

Sausio 27 d. vyko jau antri Lietuvos leidėjų asociacijos organizuojami Knygos apdovanojimai. Jų metu paskelbta ir jaunojo redaktoriaus premijos laureatė. Itin smagu, kad šiemet ja tapo „Slinkčių“ bendradarbė, poetė, redaktorė Rasa Milerytė. Ji apdovanota „už drąsą žengti į knygų tvarkybos barus, už kruopštumą ir dėmesingumą tekstui“.

Skaito Silvija Zujūtė

Silvija Zujūtė – poetė. 2023 m. jos eilėraščiai publikuoti „Literatūrinių slinkčių“ rinkinyje. Paprašyta įvardyti keistenybę, kurią kartais sau leidžia, ji sako: „Pamiegoti vidury dienos parke ant suoliuko.“ O klausiama apie svajonių supergalią teigia norinti kalbėtis su troleibusais, sugriauti bent keturis kartus mažiau, nei sukuria, ir pagaliau išmokti lošti „Durnių“.

Alvydas Valenta: Rinktinėje esu toks, koks esu – žmogus, poetas, jeigu taip skambiai galiu save vadinti

Poetas, prozininkas Alvydas Valenta pristato naują kūrybos vaisių – poezijos rinktinę „Amerikos atradimas, arba Vaizduotės šokis“ (išleido „Slinktys“). Joje – per pusantro šimto eilėraščių, trisdešimt iš jų iki šiol rinkiniuose nepublikuoti. Apie neseniai pasirodžiusią kūrybos rinktinę Alvydą Valentą kalbina Gintarė Adomaitytė.

Publikacijoje panaudota Kęstučio Svėrio nuotrauka.

2024-ieji ir „Slinktys“ – kur link?

Neseniai Lietuvos kultūros taryba paskelbė projektų finansavimo rezultatus. Leidėjams tai turbūt kaip loterija. Monetos metimas. Panašu, kad šįkart „Slinktims“ iškrito kalėdiniai džiaugsmai – finansavimą gavo šeši projektai. Tiek pat, beje, gavo ir „Rara“ – argi ne šauni draugija?

Žinoma, „Slinktys“ išleis ir daugiau knygų, bet dėl šių šešių jau galima nekantrauti.

Tylusis MENO BANGŲ jubiliejus ir ateities vizijos

VšĮ MENO BANGOS savo pirmąjį dešimtmetį minėjo tyliai – be fejerverkų, pokylio, oficialių kalbų ar šampano. „Fejerverkų niekada ir negalėtų būti“, – sako projektų vadovė, rašytoja Gintarė Adomaitytė, – esame aistringi jų priešininkai. Mūsų minėjimas – tai paroda Ignalinos viešojoje bibliotekoje. Išnešėme iš namų lobius – keliolika kuo puikiausios tapybos darbų, susietų su mūsų – mano ir „Meno bangų“ vadovo Mariaus Kraptavičiaus – gyvenimu. Šis tas paveldėta iš giminės, kai kas padovanota dar ankstesniais laikais, kai apie projektus nė nesvajojome. Žinoma, svarbi ir tapyba, padovanota „Meno bangoms“ per mudviejų rengiamas menininkų rezidencijas Ignalinoje, „Saulėtekio“ sodyboje.“

Renata Karvelis: „Mano kūrybinė strategija yra smarkiai veikiama aplinkos, kurioje gyvenu“

Renata Karvelis – rašytoja, menininkė. Gimė 1988 m. Gyvena Tauragėje. Poezijos čiabuko „Poems after sex*“ (2017 m.) autorė. Nuo 2018 m. rengia publikacijas kultūrinei žiniasklaidai. Poetinio performanso „ROŽINI_S“ (2019 m.) autorė. Kūrybos žurnalo „Slemas su ragais“ (2020 m., Tauragės krašto muziejus „Santaka“) redaktorė. Poetinio performanso „mOterOs“ (2021 m.) autorė. Meninės akcijos „#HiddenFlag Tauragė“ (2022 m.) autorė. Knygos „Miestas ir menininkas. Tauragės kultūros maršrutai“ (2023 m., Tauragės krašto muziejus „Santaka“) autorė. Menų festivalyje „Kvadratu“ 2023 m. atliko meninį tyrimą apie Tauragę. LRT radijo laidai „Kultūros savaitė“ rengia kultūros komentarus.

„Karoliniškių ruduo“ kviečia pasivaikščioti po kosmosą: nuo ateivių ir astronominių pasivaikščiojimų iki modernių performansų ir paskaitų

Karoliniškių biblioteka ir asociacija „Slinktys“ jau trečiąjį kartą organizuoja literatūros ir muzikos festivalį „Karoliniškių ruduo“. Spalio 922 d. vyksiančiame festivalyje didelis dėmesys bus skiriamas Vilniaus 700 metų jubiliejui, renginiams apie inovacijas, audiovizualinėms, tarpdisciplininėms meno formoms ir renginiams netradicinėse erdvėse.

Skaito Kornelija Mikalauskaitė

Kornelija Mikalauskaitė (g. 2003 m.) – poetė. 2019 m. Kristinos Sabaliauskaitės ir leidyklos „Baltos lankos“ organizuotame trumpojo rašinio konkurse laimėjo I vietą.

Rasa Milerytė. Antanas Masionis: vakaro drugių ramybės nutviekstas

Antanas Masionis, talentingas poetas, gabus literatūros kritikas nusižudė 1974-ųjų sausio 27 d., būdamas 33-ejų, metais jaunesnis, nei šiandien esu aš. Šioje tikrovėje mes vargiai būtume susitikę. Bet yra ir kitos tikrovės. Knygos, prisiminimai – šiais tekstais šiandien nuklotas mano stalas, o aš bandau nepaskęsti traukiančioje Antano Masionio kūrybos gelmėje ir suprasti, kodėl gimtajame krašte, Utenos rajone, jo atminimas taip menkai įamžintas, kodėl jis dažniau prisimenamas kito talentingo kūrėjo, irgi per anksti į amžinybę išėjusio kraštiečio Broniaus Radzevičiaus šešėlyje.

Poetui Gvidui Latakui paskirta Jotvingių premija

Artėjant tarptautiniam literatūros festivaliui „Poetinis Druskininkų“ ruduo, paskelbta, kam šiemet skiriamis Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijos. Jaunojo jotvingio premija įvertinta poetė Birutė Grašytė-Black už labai įtaigų poetinį pasaulį, taupų ir talpų žodį knygoje „Sumokėjau alyvmedžio lapais“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2022), o Jotvingių premija skirta poetui Gvidui Latakui už savitą šiuolaikinę mitologiją, nepagražintą kalbinę tikrovę, poetinę žaismę ir įtraukiančias literatūrines peripetijas poezijos knygoje „Salos“, kurią 2022 m. išleido „Slinktys“.

Martynas Pumputis. Ne apie skaitymus. Apie prastą kūrybą

Kasmet išleidžiama daugybė knygų, kurios tikriausiai niekada nepasieks jūsų lentynų. Na, jei lentynas pasieks, tai rankų tikrai ne. Provincijos savilaida. Didmiesčių savilaida. Mažų leidyklų šlamštas. Didelių leidyklų šlamštas. Prasta literatūra niekada nepasitrauks iš leidybos. Prastų knygų yra daug. Šiuo metu sugalvoju vos kelias internetines svetaines, kuriose tarp parduodamų knygų galimai nėra nė vienos prastos. Tik kelias! Ir tik galimai! Po velnių, dideli šansai, kad ir pats tokią kažkada išleisiu.

Renatai Šerelytei įteiktas „Literatūrinių slinkčių“ Rankos prizas

Ketvirtadienį, rugsėjo 14 d., iškilmingo literatūros vakaro „Auksas dulkia virš Vilniaus stogų...“ metu Renatai Šerelytei buvo įteiktas „Literatūrinių slinkčių“ Rankos prizas. Prizas žinomai rašytojai vieningu festivalio „Literatūrinės slinktys“ organizatorių sutarimu skirtas „Už griežtą, bet globojančią ranką: atidų darbą su jaunaisiais rašytojais ir įvairiapusę pagalbą festivalio metu“.

Pirmadienį prasideda jaunųjų kūrėjų festivalis „Literatūrinės slinktys“

Rugsėjį sunku įsivaizduoti be kelių dalykų: vėstančio oro, įvairiomis spalvomis nusidažančių medžių lapų ir festivalio „Literatūrinės slinktys“. Šiemet jaunųjų kūrėjų festivalis vyksta rugsėjo 11–17 d. ir žada išskirtinę programą. Kaip ir kasmet, renginių tinklas nusidrieks regionuose, tačiau šiemet, minėdami 700 metų Vilniaus jubiliejų, organizatoriai didelį dėmesį skiria ir renginiams Vilniuje.

 

Skelbiama festivalio „Literatūrinės slinktys“ programa

Rugsėjo 11–17 d. vyks tradicinis jaunųjų kūrėjų festivalis „Literatūrinės slinktys“. Festivalyje šiemet dalyvauja rašytojai Ieva Vaitkevičiūtė, Lilija Rakova, Silvija Zujūtė, Verdenė Monika Valkiūnaitė, Julius Barzdaitis, dailininkai Raminta Stasaitytė, Diana Remeikytė, Teodora Jurčytė-Šukaitienė, Klaidas Paškevičius, Šarūnas Baltrukonis. Skelbiame išsamią renginių programą.

Knygoje „Laiškai iš Mardasavo“ – Valentinas Sventickas, Povilas Ričardas Vaitiekūnas ir nepublikuoti Leonardo Gutausko eilėraščiai

2023-iesiems (Dzūkijos) metams persiritus į antrąją pusę, leidykla „Slinktys“ pristato naują leidinį – skirtingas meno rūšis ir literatūrinius žanrus sujungiančią trijų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų – Leonardo Gutausko, Povilo Ričardo Vaitiekūno ir Valentino Sventicko – knygą „Laiškai iš Mardasavo“, kurią sudarė V. Sventickas.

Septintoji „Meno bangų“ kūrybinė rezidencija netrukus atvers duris

Kūrybinių rezidencijų Ignalinoje tradicija tęsiama. Rugpjūčio 14 d. prasideda rezidencija „Meno klasikos bangos“, kurią organizuoja įdomiomis iniciatyvomis garsėjanti viešoji įstaiga „Meno bangos“. Šiemet į rezidenciją iš įvairių Lietuvos kraštų atvyksta devyni menininkai, pakviesiantys Ignalinos gyventojus į įkvepiančius ir prasmingus renginius.

Festivalis „Literatūrinės slinktys“ artėja: paaiškėjo šių metų kūrybos rinkinio autoriai

Rugsėjo 11–17 d. vyks tradicinis jaunųjų kūrėjų festivalis „Literatūrinės slinktys“. Šiemet – jau dvyliktąjį kartą. Po ilgų svarstymų ir diskusijų dailininkų ir literatų darbus vertinusios komisijos paskelbė, kieno kūryba bus publikuojama šių metų rinkinyje. Taip pat išrinkta ir pirmą kartą skelbto konkrečiojo eilėraščio apie literatūrinį Vilnių konkurso laureatė.

Laikas su prairusiu krašteliu

Nuotolinis skambutis sujungia mane, esančią Vilniaus biuro erdvėje, ir Liliją, tik ką atskubėjusią iš Vilniaus dailės akademijos į savo studiją Kęstučio gatvėje Kaune. Kalbamės apie kūrybą, įkvėpimus ir sunkumus – užtenka retkartinio mano klausimo, kad Lilijos istorijos imtų lietis ir lengvais štrichais atskleistų kūrėjos portretą.

Dailininkę Liliją Gotautaitę-Smalinskę kalbina Emilija Statinaitė.

Premijuoti du „Slinkčių“ išleisti poetai

Kasmet „Poezijos pavasario“ įkarštyje skelbiami ne vienos premijos laureatai, tarp jų Dionizo Poškos bei Salomėjos Nėries. Šiemet D. Poškos premija skirta poetui, dailininkui, medalininkui Gvidui Latakui už naujausią poezijos rinkinį „Salos“, o Salomėjos Nėries – poetui Steponui Algirdui Dačkevičiui už poezijos rinktinę „Skruzdėlynas po šaukštu“. Abi knygas 2022 m. išleido „Slinktys“.

Pratęsiamas „Literatūrinių slinkčių“ konkursas

„Slinktys“ dėkoja visiems festivalio „Literatūrinės slinktys“ konkurso dalyviams ir praneša, kad konkursas pratęsiamas iki gegužės 10 dienos. Organizatoriai sako jau sulaukę daug įdomių talentingų autorių kūrinių, tačiau norėtųsi, ypač literatūros srityje, sulaukti didesnės žanrų įvairovės ir jau esamiems dalyviams sudaryti didesnę konkurenciją, kad laureatais butų išrinkti išties to verčiausi.

Skaito Linas Daugėla

„<...> Taip pat dega žuvėdros paryžių / Ir alsuoja žara po lietaus, / Vandeny vienas pastebi kryžių, / Kitas – kilpą. Žvejų nebedaug. // O aš pats toks pat kaltas ir tuščias, / Vis dar debesys plaukia pro grotas, / Pamiršti, kad atleidai, kai rūsčiai / Dega skausmas, bet nedega protas.“ (Linas Daugėla.)
 

Skelbiamas festivalio „Literatūrinės slinktys“ konkursas

Jaunųjų kūrėjų festivalis „Literatūrinės slinktys“ rugsėjo 11–17 dienomis jau dvyliktąjį kartą kvies visos Lietuvos gyventojus susipažinti su jaunųjų rašytojų ir dailininkų kūryba. Šiemet kaip niekada anksti, Pasaulinės poezijos dienos proga, skelbiama jaunųjų menininkų kūrybos konkurso pradžia. Festivalio organizatoriai kviečia ne tik siųsti savo darbus tradiciniam penkių knygelių rinkiniui, bet taip pat aktyviai dalyvauti įprasminant Vilniaus 700 metų jubiliejų.

Ukrainiečių rašytoja Kateryna Jehoruškina: „Mano mažieji skaitytojai žuvo dėl bado, šalčio, apšaudymų ir dehidratacijos“

„Genocidas pasikartojo, mano mažieji skaitytojai žuvo dėl bado, šalčio, apšaudymų ir dehidratacijos. Jų akivaizdoje prievartavo ir žudė motinas ir seseris. Vaikai pražilo, jie tūkstančiais išvežti į prieglaudas Rusijoje. Daugelis mano mažųjų skaitytojų virto pelenais“, – pasakoja rašytoja Kateryna Jehoruškina, kurios knyga vaikams „Mano priverstinės atostogos“ neseniai išleista lietuvių kalba (knygą išvertė Donata Rinkevičienė, išleido „Slinktys“, iliustracijas sukūrė Sofija Avdejeva).

„Slinkčių“ stendas Vilniaus knygų mugėje: nuo sonetų skaitymo iki vieno paveikslo galerijos

Kateryna Jehoruškina, Kārlis Vērdiņš, Gvidas Latakas, Gintaras Bleizgys, Vainius Bakas, Lina Laura Švedaitė – tokias pavardes vardija „Slinkčių“ atstovai, paklausti apie dalyvavimą sparčiai artėjančioje Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje. Ir tai – toli gražu ne viskas, o didžiausia intriga žadama užsukusiems į LEIDYKLOS STENDĄ 5.C01E. Stendą puoš autorinis poeto, dailininko G. Latako kūrinys, kurį bus galima apžiūrėti visas keturias mugės dienas.

Haiku ir senriu rinkinyje – vėjo varpelių skambesys

„Slinktys“ ką tik išleido trikalbį (lietuvių, anglų, rusų) lietuvių autorių haiku ir senriu rinkinį „Vėjo varpeliai“. Tai – baigiamoji „Vėjų haiku“ knygų trilogijos dalis. Anksčiau trilogijoje išleisti rinkiniai „Vėjo namai“ ir „Vėjo ašmenys“.

Matučio šimtmečiui skirti renginiai

Sausio 24 ir 26 dienomis Grigiškių kultūros centre ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekoje vyko vaikų poeto Anzelmo Matučio 100-osioms gimimo metinėms skirti renginiai. Renginiuose taip pat pristatyta nauja „Slinkčių“ išleista Anzelmo Matučio poezijos rinktinė „Kas žmogiuko širdyje“.

Naujose iš jidiš kalbos verstose knygose – liūdna realizmo poetika ir kalbos žaismė

„Slinktys“, bendradarbiaudamos su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene ir YIVO institutu, tęsia knygelių, verstų iš jidiš kalbos, seriją. .Visos serijoje „Bibliotekėlė“ išleistos knygos parašytos ir pirmą kartą išleistos XX amžiuje. Leidiniuose pateikiamos autentiškos iliustracijos. Ką tik išleistos dar dvi naujos knygelės: Avrom Reizen ir Chanė Levin kūriniai.

Kompozitorius Dominykas Digimas: apie laisvą, niekada nesibaigiantį garsinį veiksmą

Asketiški, intravertiški, melancholiški – taip apibūdinami jaunosios kartos kompozitoriaus Dominyko Digimo (g. 1993 m.) kūriniai. D. Digimas – aktyvus festivalių ir įvairių projektų dalyvis. Jis – vienas iš šiuolaikinės muzikos ansamblio „Synaesthesis“ įkūrėjų, elektroninių garso praktikų festivalio „Ahead“ bendraįkūrėjas, jo kūriniai ne kartą skambėjo užsienio scenose.

„Žalieji medeliai“ – žingsnis į žydų literatūros pasaulį

1914 m. Vilniaus Boriso Kleckino leidykla pradėjo leisti pirmą Lenkijoje ir Lietuvoje iliustruotą žurnalą vaikams jidiš kalba Grininke beimelech („Žalieji medeliai“). Šis žurnalas buvo sumanytas kaip smagus laisvalaikio skaitinys įvairaus amžiaus vaikams ir kaip ugdymo priemonė. Žurnalo pagrindu parengta žydų vaikų literatūros antologija „Žalieji medeliai“, kurią išleido „Slinktys“.

Skaito Monika Baltrušaitytė

Monika Baltrušaitytė – žurnalistė, rašytoja. 2017 m. savo kūrybą publikavo „Literatūrinių slinkčių“ rinkinyje, o 2018 m., laimėjusi Lietuvos rašytojų sąjungos organizuojamą Pirmosios knygos konkursą, skaitytojams pristatė novelių rinkinį „Išėję prie upės“.

Linas Daugėla. Žolinėjimai

Dovilė Bagdonaitė. Takeliai_žolėje. Eilėraščiai. Vilnius: Bazilisko ambasada, 2022 m., 116 p.
Antrojoje Dovilės Bagdonaitės knygoje „Takeliai­­_žolėje“ autorei svarbu išsigryninti, apie ką sukasi gyvenimas, ir suvokti, kas yra tikra. Jai svarbus vizualumas, juo bandoma perteikti kai kuriuos eilėraščius.

Atsinaujinanti „Pašvaistė“ žada eksperimentus ir kūrybinius iššūkius

Kultūros žurnalo jaunimui „Pašvaistė“, leidžiamo nuo 2009 m., redakcijoje – nemenki pasikeitimai: redaktorės pareigų imasi Neda Letukytė. Naujoji redaktorė sako į šią veiklą nerianti entuziastingai ir pasakoja sieksianti, kad žurnalas būtų aktualus ir patrauklus jauniesiems skaitytojams, drąsus ir atviras eksperimentams. Pasak N. Letukytės, nors „Pašvaistė“ neatstos nei apsilankymo teatre, nei puikios knygos ar filmo, bet gali sudominti ir patarti, kokiu autoriumi pasidomėti, rekomenduoti, ko nepraleisti Lietuvos kultūros lauke, supažindinti su būdais patirti ir išgyventi kultūrą.

15min.lt knygų rinkimuose – 4 „Slinkčių“ išleistos knygos

Prasidėjo portalo 15min.lt šeštą kartą organizuojami geriausių knygų rinkimai, kurių tikslas – atkreipti dėmesį į vertingus lietuvių rašytojų ir verstinius kūrinius, autorius ir vertėjus, skatinti skaitymą. Geriausios knygos, kurias atrinko literatūros ekspertų komisija, renkamos šešiose kategorijose, šiemet tarp pretendentų – keturi „Slinkčių“ leidiniai.

Mistralio šokiai

Prancūzų instituto mediatekoje gruodžio 1 dieną vyko šiuolaikinės prancūzų poezijos vakaras ir antologijos „Šokantis mistralis“ pristatymas (išleido „Slinktys“, 2022 m.). Renginio metu poetas, vertėjas, antologijos sudarytojas Dainius Gintalas aptarė antologiją, jos sudarymo principus. Kadangi šiuolaikinė prancūzų literatūra plati, D. Gintalas nusprendė antologijai rinktis Pietryčių Prancūzijos poetus: iš Overnės–Ronos–Alpių ir Provanso–Alpių–Žydrojo kranto regionų. Vertėjas rinkosi viduriniosios kartos autorius (apie 35–55 m. amžiaus).

Mažiesiems skaitytojams – dar viena buvusio kriminalisto knyga

Besibaigiant lapkričiui į knygynus iškeliavo „Slinkčių“ išleista Viliaus Mačiliūno detektyvinėknyga vaikams „Sekliai nesnaudžia“. Tai – jau antroji buvusio kriminalisto knyga mažiesiemsskaitytojams. Pirmoji – „Kas pagrobė mokytoją?“ – sulaukė didelio skaitytojų susidomėjimo, todėl autorius nutarė pratęsti mažųjų detektyvų, 4b klasės mokinių, nuotykius.

Linas Daugėla. Penktadaliai žingsnių į knygas

Ir šiemet, vos rudeniui įsirioglinus į kalendorių, įvyko tradicinis „Literatūrinių slinkčių“ festivalis. Jo metu išleistas rinkinys, kuriame nugulė mano, Kornelijos Mikalauskaitės ir Pauliaus Aušros poezija, Dominyko Matulionio proza, Oresto Razumo drama, dailininkių Augustės Daškevičiūtės, Adelės Gančierės, Lilijos Gotautaitės, Joanos Kairienės ir Verdenės Monikos Valkiūnaitės kūriniai.

Karoliniškių vaikai domėjosi knygelėmis verstomis iš jidiš kalbos

Vilniuje, Karoliniškių bibliotekoje, pristatyta šiemet „Slinkčių” drauge su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene išleista Mani Leib knygelė „Pasakaitė eilėmis apie mamą su trimis sūnumis”. Iš jidiš kalbos ją išvertė Miglė Anušauskaitė ir Vainius Bakas. Originalusis knygelės leidimas pasirodė 1940 m. Vilniuje, leidykloje „Cišo”.

„Karoliniškių ruduo“ grįžta: Gavelis, Švedaitė, Dirgėla ir tango improvizacijos

Literatūros ir muzikos festivalis „Karoliniškių ruduo“ grįžta. Antrą kartą vyksiantis asociacijos „Slinktys“ ir Vilniaus miesto savivaldybės Centrinės bibliotekos Karoliniškių filialo organizuojamas festivalis spalio 7 ir 10–15 d. išsiilgusius meno pakvies į trylika įvairių renginių, kurių metu prisiminsime tokias mūsų kultūrai svarbias asmenybes kaip Jonas Mekas, Ričardas Gavelis, naujai pažvelgsime į fotomenininko Antano Sutkaus kūrybą, susitiksime su šiuolaikiniais kūrėjais.

Skaito Augustė Jasiulytė

Naujame jaunųjų kūrėjų skaitymų ciklo vaizdo įraše savo naujausius kūrinius skaito jaunosios kartos rašytoja Augustė Jasiulytė. Skandinavų kalbų specialistė, rašanti ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, pernai dalyvavo „Literatūrinių slinkčių“ festivalyje, prieš tai yra išleidusi elektroninę knygą „Šokanti giria“, įvertinta kūrybiniuose konkursuose.

Nuo Vilniaus iki Ignalinos ir atgal: festivalis „Literatūrinės slinktys“ baigėsi

Prieš savaitę baigėsi jaunųjų rašytojų ir dailininkų kūrybos festivalis „Literatūrinės slinktys“. Rugsėjo 12–17 d. besidominčius kultūra sukvietęs į įvairius renginius, festivalis kaip niekad plačiai nusidriekė per regionus. Šiemet kūrybos rinkinio pristatymai, parodų atidarymai ir literatūros skaitymai vyko ne tik sostinėje, bet ir Tauragėje, Utenoje ir Ignalinoje.

Skaito Aistis Žekevičius

Penktajame jaunųjų kūrėjų skaitymų ciklo vaizdo įraše eilėraščius skaito poetas, vertėjas Aistis Žekevičius. Poetas skaito rudens paženklintame Vilniuje, aplink dūzgia mašinos, girdėti praeivių šurmulys, bet ramiai skaitomi eilėraščiai nustelbia aplinkos garsus. 

Linas Daugėla. Peržaidimai ir įgyvenimai

Birutė Grašytė-Black. Sumokėjau alyvmedžio lapais. Eilėraščiai. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2022 m., 64 p.
Pirmojoje Birutės Grašytės-Black poezijos knygoje „Sumokėjau alyvmedžio lapais“ išryškėja naujai perteikiama tautosaka, namų vaizdiniai, kūrę kalbančiosios pasaulėjautą, jos ryšį su močiute ir bandymą visa tai įamžinti.
 

Pavadinimas nemelavo – kultūra visų

Rugpjūčio 17–19 dienomis Vilniuje vyko antrasis Vilniaus universiteto Studentų atstovybės programos „Be etikečių“, aktyviai veikiančios socialinės atskirties mažinimo ir žmogaus teisių srityse, narių organizuotas festivalis „Kultūra visų 2022“.

Išleista šiuolaikinės prancūzų poezijos antologija

Rugpjūčiui persiritus į antrą pusę – literatūros padangėje gaivaus vėjo gūsis: leidykla „Slinktys“ išleido šiuolaikinės prancūzų poezijos antologiją „Šokantis mistralis“. Poeto, vertėjo Dainiaus Gintalo parengtoje antologijoje publikuojami dešimties savito braižo šiandieninių Prancūzijos poetų ir poečių tekstai.

Knyga „Vilniaus sekretai“ – dovana jubiliejų pasitinkančiai sostinei: miesto istorijos veriasi per unikalias vilniečių patirtis

2023 m. Lietuvos laukia istorinis įvykis – vis dar jauno Vilniaus 700 metų jubiliejus. Ypatingai šventei ruošiamasi jau dabar – ryškėja vis daugiau įdomių sostinės jaunystę įprasminti skirtų iniciatyvų. Švęsti Vilniaus gimtadienį ruošiasi ir „Slinktys“, o ką tik pasirodė miestui ir miestiečiams skirta dovana: Lauros Švedaitės parengta knyga „Vilniaus sekretai: vizijos, atsiminimai, sapnai“.

Knygos “Vilniaus sekretai” pristatymas Istorijų namuose

Praėjusią savaitę Istorijų namuose vyko pirmasis knygos “Vilniaus sekretai” pristatymas. Renginio metu su gidu Albertu Kazlausku, poetu Alvydu Valenta, knygos dizainere Jurgita Juodyte, fotografu Deniu Vėju ir sudarytoja Lina Laura Švedaite kalbėjomės apie Vilnių - koks jis šiandien, 700 metų jubiliejaus akivaizdoje? 

Kęstutis Cicėnas: „Kartais vaidmenį reikia nusipurtyti“

Kęstutis Cicėnas – jaunosios kartos teatro aktorius, sukūręs daugiau nei 15 vaidmenų. Vaidina tokiuose spektakliuose kaip „Kankinys“, „Įstabioji ir graudžioji Romeo ir Džuljetos istorija“, „Išvarymas“, „Vestuvės“ (rež. Oskaras Koršunovas), „Kaligula“ (rež. Vidas Bareikis) ir kituose. Taip pat yra sukūręs vaidmenų kine.

Skaito Ieva Marija Sokolovaitė

Ketvirtajame jaunųjų kūrėjų skaitymų ciklo vaizdo įraše svečiuojasi prozininkė Ieva Marija Sokolovaitė. Palangoje augusi autorė, pernai tapusi Lietuvos rašytojų sąjungos organizuoto konkurso Ričardo Gavelio kūrybai atminti laureate, šįsyk prabyla iš bendrabučio virtuvės, kur skaito laukimo persmelktą tekstą apie vizitą pas ginekologę.

Smėlis laikrodžiuose senka: liko savaitė pateikti darbus „Literatūrinių slinkčių“ konkursui

Nesustabdomai artėja rugsėjis, kai prasidės tradicinis festivalis „Literatūrinės slinktys“, suburiantis jaunuosius rašytojus ir dailininkus. Jaunieji kūrėjai vis dar turi laiko atsiųsti savo kūrinius ir dalyvauti konkurse. Konkurso laureatų darbai bus išleisti „Literatūrinių slinkčių“ rinkinyje. Jaunųjų rašytojų ir dailininkų kūrybos laukiame iki liepos 1 dienos.

Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai. Skaito poetė Uršulė Toleikytė

Pagaliau atėjus vasarai ir ilgiausiai lauktai šilumai, grįžta ir jaunųjų kūrėjų skaitymai. Šįkart saulės atokaitoje eilėraščius skaito jaunosios kartos poetė Uršulė Toleikytė, kuri šiuo metu studijuoja sociologijos doktorantūroje. Jos tekstuose pinasi sapnai, fantazijos ir netikėti suvokimai apie žmonių tarpusavio santykius. Šis ciklas yra SRT fondo finansuojamo projekto „Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai“ dalis.

Gvidui Latakui – pusšimtis!

Kalendorinė vasara prasideda gražiomis sukaktimis. Šiandien GVIDAS LATAKAS – poetas ir dailininkas, meno dirbinių ir žodžio juvelyras beigi įvairių iniciatyvų sumanytojas, o nuo šių metų ir mūsų autorius – švenčia savo simbolinę brandos apraišką.

Vytautui Stulpinui – Zikarinių medalis

Šeštadienį Juozo Zikaro namuose-muziejuje, Kaune, poetui Vytautui Stulpinui įteiktas tradicinis Zikarinių medalis. „Meškų tarybos“ sprendimu, apdovanojimas poetui skirtas už neseniai pasirodžiusią solidžią eilėraščių knygą „Lėtoji“ (išleido SLINKTYS).

Jono Meko atminimui poetinėje programoje – skaito Andrius Bialobžeskis

Minint žymaus poeto, rašytojo, avangardinio kino kūrėjo, kino kritiko Jono Meko gimimo šimtmetį, Seimo nutarimu 2022-ieji paskelbti Jono Meko metais. Šia proga po Lietuvą pasklis gausybė renginių, skirtų priminti J. Meko indėlį į lietuviškumo sklaidą, Lietuvos vardo garsinimą, jo išskirtinius darbus ir asmenybę.

Linas Daugėla. Rūkai ir dugnai

Edvinas Valikonis. Rūko dugnas. Eilėraščiai. Vilnius: „kitos knygos“, 2021. 88 p.
Rūkas, dugnas, miestas, upės, raktai įkūnija daug vaidmenų, kurie išryškina kalbančiojo jausenas.

Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai. Skaito Greta Ambrazaitė

Antrajame jaunųjų kūrėjų skaitymų ciklo vaizdo įraše eilėraščius skaito poetė ir vertėja Greta Ambrazaitė. Debiutinis jos eilėraščių rinkinys „Trapūs daiktai“ autorei pelnė Jaunojo jotvingio premiją, o šiuo metu Greta dirba prie antrosios savo poezijos knygos. Šis ciklas yra SRT fondo finansuojamo projekto „Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai“ dalis.

Kūryba iš mėgstamų Vilniaus vietų

Jaunosios kartos poeto Dominyko Andriuškevičiaus skaitymais pradedamas vaizdo įrašų ciklas, kuriame perspektyvūs šalies autoriai skaito savo kūrybą jiems svarbiose Vilniaus vietose. Šių vietų pasirinkimo motyvai paprastai nutylimi, tad žiūrovui tenka spėlioti, įsižiūrėjus į aplinką ir įsiklausius, kaip joje skleidžiasi nauji, o galbūt kitokioje aplinkoje jau nugirsti tekstai. Šis ciklas yra SRT fondo finansuojamo projekto „Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai“ dalis.

Tomas Vyšniauskas. Raidė tamsos čiuptuvuose

Dominykas Norkūnas. Tamsa yra aštuonkojis. Eilėraščiai. Vilnius: „Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“, 2021. 72 p.
Daiktiškai išreikšti, „įkūnyti“ abstrakciją – užduotis (tiek valingai keliama poetų, tiek automatiškai iššaukta gaivališkosios poezijos prigimties), aptinkama gana dažname eilėraštyje...

Pristatytos naujausios knygos vaikams

Gruodžio 14 d. Kaune, Vaikų literatūros muziejuje, pristatytos „Slinkčių“ drauge su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene išleistos knygelės vaikams – Leib Kvitko „Miške“ (Issachar Ryback iliustracijos) ir Bentsiyen Raskin „Viša, kuri norėjo šukų“ (El Lissitzky iliustracijos). Renginyje dalyvavo „Slinkčių“ ir šio projekto vadovas Juozas Žitkauskas, o pristatymą žaismingai vedė muziejaus vedėja Daiva Šarkanauskaitė. Pastarasis muziejus yra Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinys.

Vilniaus sekretai – jau greitai solidžioje knygoje

Antrus metus „Slinktys” drauge su rašytoja Laura Švedaitę vykdo projektą „Vilniaus sekretai”, skirtą turtinti plačiojo Vilniaus atmintį ir tyrinėti jo tapatybę. Pasak projekto iniciatorės L. Švedaitė, „Vilniaus sekretų“ tikslas – duoti balsą vilniečiams ir leisti jiems patiems papasakoti, apie ką kalba jų miestas (ne tik senamiestis, bet ir kiti mikrorajonai), t. y. įgalinti žmogaus istoriją. Juk, kaip rašė Svetlana Aleksijevič, „istorija yra žmogaus veidas. Kiek šiame pasaulyje yra žmonių veidų, tiek – ir istorijų“.

LS’21. Tapytoja Agota Bričkutė: kelyje į save

Nuo pat pradžių buvo aišku, kad šis pokalbis neš kelionės vėliavą. Sutemus rudens vakarui, man susirangius ant galinės automobilio sėdynės kelyje link namų, pasisveikiname per kompiuterio ekranus ir kalbamės apie Agotos kūrybą, įkvėpimus ir dienas galerijoje.

Paulius Šironas: prie žemės ribos su poezija

Žurnalistas ir skaitovas Paulius Šironas poeziją vadina laikui nepavaldžiu kalbėjimu. Keliaujantis su poezijos skaitymo programomis, dabar jis viešai skaitytus ir dar neskaitytus žemininkų kartos poetų eilėraščius sudėjo į kompaktinę plokštelę „Suėjus prie žemės ribos“, kurią išleido leidykla „Slinktys”, o projektą iš dalies finansavo asociacija LATGA.

Valdo Daškevičiaus knygos „Visas likęs laikas“ pristatymo akimirkos Kėdainiuose.

Praėjusį penktadienį, spalio 22 dieną, įvyko naujos Valdo Daškevičiaus knygos „Visas likęs laikas“ pristatymas Kėdainių rajono Akademijos gimnazijoje bei Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje. Jubiliejaus proga išleistos knygos pristatyme Valdą Daškevičių sveikino artimi bičiuliai ir draugai, taip pat progos pasveikinti su jubiliejumi nepraleido ir Kėdainių miesto meras Valentinas Tamulis.

Drąsa būti, nepaisant nieko

Tado Žvirinskio dienoraštinį romaną „Manuscriptum discipuli, arba studentiška 1990–1991 metų kronika“ („Slinktys“, 2021) paanalizuosime komparatyvistiniu aspektu, lygindami jį su JohannoWolfgango Goethe‘s romanu „Jaunojo Verterio kančios“ (Vilnius: Vaga, 1984) ir Fiodoro Dostojevskio romanu „Užrašai iš mirusiųjų namų“ (Vilnius: Valstybinė grožinės literatūros leidykla, 1964), kurie, pasak T. Žvirinskio, turėjo tam tikros įtakos atsirasti minėtai knygai.

Jubiliejinės „Literatūrinės slinktys“ atslinks į uostamiestį

Klaipėdoje gyvenančių literatūros ir meno gerbėjų rugsėjo 17-ąją laukia maloni staigmena: jaunus kūrėjus vienijantis festivalis „Literatūrinės slinktys“ dešimtojo gimtadienio proga aplankys uostamiestį. Ievos Simonaitytės bibliotekoje 17 val. viešės šiųmečiai „slinktininkai“ – bus atidaryta festivalio dailininkų darbų paroda ir pristatytas jaunųjų kūrybos rinkinys, kuriame literatų tekstus lydi dailininkų darbai.

Dešimtųjų „Literatūrinių slinkčių“ kūrėjai šiemet prabils apie balandėlius, paplūdimius ir krizinį nėštumą

Rugsėjo 14-18 dienomis vyks jau dešimtasis jaunųjų kūrėjų festivalis „Literatūrinės slinktys“. Jubiliejinis festivalis žada daug įdomių renginių, kuriuose dalyvaus šiemet išrinkti „slinktininkai“ – literatų ir dailininkų penketukas. Kaip ir kasmet, jaunųjų menininkų kūryba nuguls iš penkių knygučių sudarytame festivalio rinktinyje, kurią šiemet gimtadienio proga papuoš papildoma knygutė, skirta festivalio istorijai ir gražiausioms akimirkoms prisiminti.

Ką tik iš spaustuvės atkeliavo naujausia mūsų knyga - jaunųjų Sakartvelo poetų antologija „Aidintys“

Jau pasirodė ilgai laukta jaunųjų Sakartvelo poetų antologija „Aidintys“, kurią sudarė Greta Ambrazaitė, tekstus vertė Dominykas Norkūnas ir G. Ambrazaitė. Joje publikuojama dešimt ryškiausių jaunųjų Sakartvelo poetų: Aleksas Čigvinadzė, Lija Likokeli, Beka Achalaja, Salomė Benidzė, Nika Lašchija, Ereklė Deisadzė, Giorgis Arabulis, Giorgis Čutlašvilis, Giorgis Šonija, Nini Eliašvili.

Įvaizdintas pasaulis almanache „Poezijos tiltai 2020“

Almanachas „Poezijos tiltai 2020“ (Vilnius: Slinktys, 2021; sudarytojai Dominika Olicka, Paweł Krupka, Juozas Žitkauskas) yra naujas reiškinys lietuvių literatūroje. Jis gimė iš pernai metais pirmą kartą Lietuvoje vykusio tarptautinio virtualaus poezijos festivalio, kurį surengti idėja kilo Pawełui Krupkai, tuometiniam Lenkijos instituto Lietuvoje direktoriaus pavaduotojui. Virtualus „Poezijos tiltų“ festivalis Facebook paskyroje per maždaug du mėnesius subūrė per šimtą poetų iš penkių žemynų.

Lietuviškoji distopija: futuristinis Edeno sodas

Per pastaruosius keletą dešimtmečių užsienio šalyse distopija tapo ganėtinai populiariu literatūriniu žanru, kuris pamažu užkariauja ir Lietuvos skaitytojų širdis. Galima sakyti, kad distopiniai romanai ypač mėgiami jaunimo tarpe, vis dažniau pasirodo kino ekranizacijų (pvz., „Siuntėjas“, „Bado žaidynės“, „Bėgantis labirintu“ ir kt.) bei serialų (pvz., „Tarnaitės pasakojimas“, „Juodasis veidrodis“).

Muzikinis „Spiečius“ skamba jau po atlikėjo Sauliaus Spindi mirties

Birželio 7 dieną artimiausių bičiulių būryje buvo pristatytas prieš du mėnesius Anapilin iškeliavusio talentingo muzikos kūrėjo ir atlikėjo Sauliaus Spindi paskutinis albumas „Spiečius”. „Tikiuosi, kad jis taps tyro oro gurkšniu pasaulio melomanams, gyvenantiems dūzgiančiame vartotojų avilyje“, - įrašinėdamas albumą sakė Saulius Labanauskas, turėjęs sceninį vardą Sauliaus Spindi.

„Poezijos tiltų“ festivalio dalyviai pagerbė poeto Vytauto Mačernio atminimą

Antrasis Tarptautinis virtualus poezijos festivalis „Poezijos tiltai“ prasidėjo svarbią dieną, kuomet šeštadienį skaitančioji Lietuvos bendruomenė visame pasaulyje šventė poeto Vytauto Mačernio 100-ąsias gimimo metines. Atidarymo renginyje tiek gyvai Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje, tiek tiesioginėje transliacijoje internete taip pat pristatytas praėjusių metų festivalio almanachas.

Tarptautinę vaikų gynimo dieną pristatytos naujausios „Slinkčių” knygos

Birželio 1 d., švenčiant Tarptautinę vaikų gynimo dieną, Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijoje pristatytos naujausios „Slinkčių” knygos vaikams: Perec Markiš „Gaidys raudonskiauterys” ir Mani Leib „Liežuviukas Šaunuoliukas”, išverstos iš jidiš kalbos. Šių knygelių vertimas iš jidiš kalbos ir leidyba – „Slinkčių” bendras projektas kartu su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene, kurį remia Geros valios fondas ir Lietuvos kultūros taryba. Leidinių originalai archyvuojami YIVO instituto el. bibliotekoje. Iš viso šiais metais dar pasirodys trys šio projekto knygos.

„Poezijos tiltai“: virtualus poezijos festivalis pandemijos išskirtiesiems sujungti

Naujos, originalios kultūros išraiškos formos vis labiau prigyja, o karantinas joms nėra kliūtis. Savaitgalį prasidėsiantis antrasis Tarptautinis virtualus poezijos festivalis „Poezijos tiltai“ sujungs poezijos mylėtojus bei tautinių mažumų ir imigrantų bendruomenių poetus keliuose žemynuose. Festivalis savo publiką pasitiks ne tik virtualiai, per nuotolį skaitomomis eilėmis, bet ir gyvais renginiais, o taip pat eilėraščiais, sugulusiais į „Poezijos tiltų“ almanachą bei diskusijomis apie naują poezijos žodžio realybę.

POEZIJOS TILTAI 2021 | POETRY BRIDGES 2021

Tarptautinis virtualus poezijos festivalis „Poezijos tiltai“ šiemet bus rengiamas jau antrą kartą ir vyks birželio 5 – 12 dienomis. Virtualumas – išskirtinis šio festivalio bruožas. Pernai pavasarį įvedus visuotinį karantiną ir atšaukus renginius, apribojus bibliotekų bei knygynų veiklą, poezijos gerbėjams norėta net ir tokiomis sąlygomis užtikrinti nuolatinį ir gyvą kontaktą su kūrėjais.

Festivalis „Literatūrinės slinktys“ skelbia konkursą jauniesiems rašytojams ir dailininkams

Rugsėjo 14-18 dienomis vyks dešimtasis jaunuosius rašytojus ir dailininkus vienijantis festivalis „Literatūrinės slinktys“. Kaip ir kasmet, festivalį vainikuos ir įprasmins penkių rašytojų kūrybos rinkinys, kuriame bus publikuojami ir penkių skirtingų sričių dailininkų kūriniai. Kas taps jubiliejinį festivalio leidinį atstovausiančiais menininkais, paaiškės po konkurso, kurį festivalio organizatoriai jau paskelbė ir ragina aktyviai dalyvauti.

Vladislavas Sirokomlė: aktualusis XIX amžiaus turizmas

Praėjusiais metais išleista poeto, publicisto, dramaturgo Vladislavo Sirokomlės knyga „Nemunas nuo versmių iki žiočių“ – tai XIX amžiaus intelektualinėje aplinkoje gimęs kūrinys, kuriam būdingi ir romantizmo, ir racionalistinės mąstymo krypties ypatumai. Kelionės Nemuno upe istoriją sudaro dvi dalys: pirmojoje autorius aprašo Nemuno upę ir jos apylinkes nuo versmių dabartinėje Baltarusijos teritorijoje iki Kauno; antrojoje dalyje V. Sirokomlė perdirba XIX amžiaus trečiajame dešimtmetyje Naugarduko bajoro Arnoldo Zenovičiaus parašytą kelionės Nemunu nuo Kauno iki Karaliaučiaus apybraižą.

Peržengus kasdienybę

Yra rašytojų, kurių naujų knygų pasirodymas laikui bėgant tampa kasdienybės, netgi rutinos dalimi, ir yra tokių, kurių nauja knyga tampa didžiuliu įvykiu. Iš pastarųjų – aktorė ir režisierė Birutė Mar, 2020 m. pristačiusi naują knygą vaikams – pasaką „Naktukas“ (išleido kūrybos studija „Solo“). Kaip vaikų rašytoja B. Mar debiutavo 2008 m. su knyga „Marija ir Pūkelis“. Antroji knyga – „Princesių sala“ – pasirodė 2011 m. 2014-aisiais išleista knyga „Gėlininkė“.

Porcelianu grįstas (miestas)

Žmogaus ir aplinkos ryšys visais laikais buvo (o ir tebėra) viena aktualiausių ir labiausiai intriguojančių temų poezijoje. Toji sąsaja savyje talpina ne tik atvirai deklaruojamą meilę tam tikrai vietovei, bet ir individo pastangas keisti pasaulį, sudėtingas pritapimo sociume problemas, konkrečių geografinių vietų (o ir įvykių, glaudžiai susijusių su apibrėžta erdve) paliktus randus asmens dvasiniame pasaulyje. Poeto, dramaturgo, fotografo Juliaus Kelero eilėraščių rinkinyje „Nepaliekantis miestas“ (2020 m. išleido „Homo liber“) daug dėmesio skiriama urbanistiniams vaizdams (dažniausiai sietiniems su Vilniumi) bei jų atspindžiams jautrios, kuriančios asmenybės jausenose.

„Manuscriptum Discipuli“: svarbus šiuolaikinės Lietuvos istorijos epizodas naujajame Tado Žvirinskio romane

Visai neseniai asociacijos „Slinktys“ leidykla išleido nepaprastai įdomų romaną. Jo autorius – vilnietis rašytojas Tadas Žvirinskis, pagal profesiją vaistininkas, be to, išskirtinis sonetų kūrėjas ir puikus lenkų poezijos vertėjas. Knygoje, kuri vadinasi „Manuscriptum Discipuli“, pateikiamas išgalvotas vilniečio, Kauno medicinos universiteto farmacijos studento, 1990–1991 metų dienoraštis.

„Juzulio istorijos“: apie skirtingus laikmečius ir amžiną poreikį būti reikalingam

Vienas Juzulis kniaukia iš namų dešras bei skilandžius ir dovanoja juos sunkiai besiverčiantiems kaimynams, kitas Juzulis uždarbiauja pas kaimo žmones, kad susitaupytų išsvajotiems žiūronams, trečias – vagiliauja iš automobilių, ketvirtas – renka butelius, o už priduotą tarą gautus pinigus atiduoda tėvo alui ir mamos vaistams. Dvidešimt septyni Juzuliai, dvidešimt septynios istorijos – tai apie naujają Vytauto Račicko knygą „Juzulio istorijos“.

Naujausia Alvydo Valentos poezijos knyga – kūrybiškiausių 2020 m. knygų dvyliktuke

Šiandien, kovo 1 d., Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto paskelbtame kūrybiškiausių 2020 m. knygų dvyliktuke ir „Slinkčių” išleista knyga – Alvydo Valentos eilėraščiai „Prierašai neegzistuojančioms „Iliados” ir „Odisėjos” illiustracijoms”. Kaip rašoma LLTI pranešime, atrenkant knygas „išskirtas ir literatūriškai pasiteisinęs atramų kūrybai ieškojimas Europos kultūroje - Undinės Radzevičiūtės romanas Blogio ir grožio biblioteka ir Alvydo Valentos eilėraščių rinkinys Prierašai neegzistuojančioms „Iliados“ ir „Odisėjos“ iliustracijoms.”

Knygų savaitėje – mūsų autoriai Alvydas Valenta ir Tadas Žvirinskis

Baigėsi „Knygų savaitė”. Gal ir nebuvo jinai pilnavertė atsvara Vilniaus knygų mugei, tačiau daugeliui jos dalyvių buvo proga bent virtualiai pristatyti savo naujausias knygas. „Slinktys” – ne išimtis. Penktadienį, vasario 26 d., pristatėme Alvydo Valentos eilėraščių knygą „Prierašai neegzistuojančioms „Iliados” ir „Odisėjos” illiustracijoms”, o šeštadienį, vasario 27 d., Tado Žvirinskio dienoraštinį romaną „Manuscriptum discipuli arba studentiška 1990–1991 metų kronika“.

Apie Seksą, Mokslą ir Atgimimą

Mano rankose – poeto Tado Žvirinskio dienoraštinis romanas (taip skelbiama paantraštėje) „MANUSCRIPTUM DISCIPULI arba studentiška 1990 – 1991 metų kronika“ (asociacija „Slinktys“, Vilnius, 2021). Banalus įvadinis sakinys apie (ne)tikėtą tekstą.

Nojus Saulytis: „Būčiau išties pamalonintas, jei kas palygintų mane su Jėzumi Kristumi, bet”

Nuo pirmosios Nojaus Saulyčio knygos – eilėraščių rinkinio „sms gėlytė“ („kitos knygos”) pristatymo po Liubarto tiltu Vilniuje praėjo trečdalis metų. Tiek laiko knygai, brandintai daugmaž dešimtmetį, nėra daug. Tačiau vos per keturis mėnesius ji spėjo ne tik pagyventi ar būti paskolinta bei panešiota krepšiuose (ko knygai Nojus linkėjo viename interviu), bet ir sulaukė ne vieno smalsaus skaitytojo bei literatūros kritiko atsiliepimo. Apie „sms gėlytės“ žydėjimą, autoriaus santykį su knyga ir pirmuosius telefonus su Nojumi kalbuosi virtualiai.

Spaudai ruošiama jaunųjų kartvelų poetų eilėraščių antologija

Pavasariop „Slinktys” išleis jaunųjų kartvelų poetų eilėraščių antologiją „Aidintys”. Joje - 10 autorių iki 35 metų kūryba. Knygoje tekstai bus skelbiami originalo, kartvelų, ir lietuvių kalbomis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Darbams gerokai įpusėjus, pakalbinome šio projekto iniciatorę, poetę ir vertėją Gretą Ambrazaitę.

Tado Žvirinskio romanas jau spaustuvėje!

Šiandien, sausio 8 dienos popietėje, spaudai atidavėme TADO ŽVIRINSKIO dienoraštinį romaną MANUSCRIPTUM DISCIPULI ARBA STUDENTIŠKA 1990-1991 METŲ KRONIKA. Tai – pirmoji „Slinkčių” šių metų knyga, kurią iš spaustuvės (spausdina UAB „Petro ofsetas”) pasiimsime vasario pradžioje. Knygą redagavo Justinas Kubilius, viršelio autorius ir maketuotojas Rokas Gelažius. Romanas bus išleistas 800 egz. tiražu, iš kurio 80 autorius mielai pasirašys, o pirmieji iš anksto užsisakę, ją gali įsigyti su 10 proc. nuolaida.

Siūlome įsigyti:

Literatūrinės slinktys 2024

Irma Kungytė, Gabija Kopūstaitė, Gintarė Jotautaitė, Kšištofas Kšivecas, Edgaras Bolšakovas, Valentina Arlauskaitė, Orinta Politaitė, Giedrė Mačiulaitytė, Pijus Firsunin, Benjaminas Ančeris

„Literatūrinės slinktys“ – tryliktasis jaunųjų rašytojų ir dailininkų kūrybos rinkinys. Jame publikuojami rašytojų Irmos Kungytės, Gabijos Kopūstaitės, Gintarės Jotautaitės, Kšištofo Kšiveco ir Edgaro Bolšakovo tekstai ir dailininkų Valentinos Arlauskaitės, Orintos Politaitės, Giedrės Mačiulaitytės, Pijaus Firsunin, Benjamino Ančerio darbai.

10.00 € Plačiau