Knyga „Vilniaus sekretai“ – dovana jubiliejų pasitinkančiai sostinei: miesto istorijos veriasi per unikalias vilniečių patirtis

2023 m. Lietuvos laukia istorinis įvykis – vis dar jauno Vilniaus 700 metų jubiliejus. Ypatingai šventei ruošiamasi jau dabar – ryškėja vis daugiau įdomių sostinės jaunystę įprasminti skirtų iniciatyvų. Švęsti Vilniaus gimtadienį ruošiasi ir „Slinktys“, o ką tik pasirodė miestui ir miestiečiams skirta dovana: Lauros Švedaitės parengta knyga „Vilniaus sekretai: vizijos, atsiminimai, sapnai“.

Knygoje publikuojami pokalbiai apie Vilnių, vilniečių atsiminimai ir liudijimai, poetiniai tekstai, sostinės paviršių atspaudai ir fotografijos.

„Vilniaus sekretai: vizijos, atsiminimai, sapnai“ – tai žvilgsnis į šiandienę sostinę ir jos gyventojus. Knygoje ieškoma atsakymų į klausimus: kokios sostinės vizijos? Kokia šio miesto kolektyvinė atmintis? Kas slepiasi jo pasąmonėje? Koks vilniečio santykis su Vilniumi? Daug dėmesio skiriama miesto miegamiesiems rajonams, – apie knygą pasakoja idėjos sumanytoja L. Švedaitė. – Knygos interviu herojai ir tekstų autoriai nebijo kalbėti taip, kaip jaučia, todėl veriasi tam tikra Vilniaus tikrovė. „Vilniaus sekretai“ nebando parodyti dar negirdėto ar nematyto Vilniaus, o greičiau tyrinėja tai, kas yra taip kasdieniška ir įprasta, kad net nebesimato.“

Vilnius – ypatingas miestas kiekvienam lietuviui, tad natūralu, kad siekiama jį kuo įvairiapusiškau tyrinėti. Apie Vilnių daug žinome iš istorinės literatūros, kultūros tyrinėjimų, tačiau L. Švedaitė renkasi kitą kelia – atskleisti Vilnių mėgina per asmenines vilniečių patirtis. Pokalbiuose su įvairių profesijų, įvairaus pašaukimo vilniečiais, jų užrašytuose prisiminimuose veriasi unikalus žmonių santykis su miestu.

Eugenijus Laurinaitis, Julius Sasnauskas, gatvės menininkas Trafik, Agnė Narušytė, Lina Simutytė, Ishvari Prena, Alvydas Valenta, troleibuso vairuotoja Sniežana – tik maža dalis žmonių, kurie knygoje dalijasi savo vizijomis. Skirtingas patirtis reflektuojančios asmenybės nardo po įvairius istorinius laikotarpius ir Vilniaus dabartį, jų pasakojimai intriguoja detalėmis, kurių nerasime jokiose istorinėse knygose.

„Vilniaus sekretai“ išsiskiria ne tik turinio gelme, bet ir itin estetiška, elegantiška forma. Knyga papildyta menininko Denio Vėjo fotografijomis, o išskirtinį knygos dizainą sukūrė Jurga Juodytė. „Vilniaus sekretai: vizijos, atsiminimai, sapnai“ – trejų metų darbo rezultatas. Dvejus metus šį L. Švedaitės inicijuotą projektą iš dalies finansavo Vilniaus miesto savivaldybė.

Naująja knyga džiaugiasi ir „Vilniaus sekretų“ leidėjas Juozas Žitkauskas: „Kaip leidėjui, naujos knygos atkeliavimas iš spaustuvės yra didžiulė šventė. Pagaliau po trejų metų darbo rankose laikau „Vilniaus sekretus“. Tai knyga apie Vilnių, kokį pažįstame ir kartu kokio nepažįstame arba vienareikšmiškai negalime jo suvokti. Apie mūsų, kiekvieno čia gyvenančio, Vilnių bei individualų santykį su šiuo miestu“, – sako „Slinkčių“ vadovas.

Knygą jau galima įsigyti „Slinkčių“ elektroninėje parduotuvėje, netrukus ji pasirodys kitose prekybos vietose, o visai greitai startuos knygos pristatymo renginių ciklas.


„Slinkčių“ informacija

Siūlome įsigyti:

Kiaukuto nešėja

Neringa Dangvydė

Neringos Dangvydės poezija papildo lietuvių literatūros lauką savita ir itin išskirtine pasaulėjauta, kurioje susipina žmogiškosios būties tragizmas ir išmintis, mistinis grožis ir emocinis trapumas, skaudi patirtis ir artumo geismas, subtili erotika ir giluminė seserystė, dermė tarp stebuklinių pasakų elementų ir realybės.

8.00 € Plačiau