Vilniaus sekretai

Apie projektą

„Niekad neateis laikas, kuomet apie Vilnių bus jau viskas pasakyta.“ Algimantas Kunčius

„Vilniaus sekretai“ – tai projektas, skirtas turtinti plačiojo Vilniaus atmintį ir tyrinėti jo tapatybę.

XX a. Vilniaus gyventojų bendruomenė drastiškai keitėsi – buvo sunaikinta gyvoji miesto atmintis. Šis įtrūkis sostinės istorijoje turi įtakos ir šiandieniniam Vilniaus veidui. Viešajame diskurse tradiciškai daug dėmesio skiriama miesto senamiesčiui – jis dažnai romantizuojamas, traktuojamas kaip produktas turistams parduoti. Pasak menotyrininkės Agnės Narušytės, turtingai ir daugiabriaunei Vilniaus istorijai papasakoti dažniausiai pasitelkiami vis tie patys mitai ir pasakojimai. Šitaip formuojama Vilniaus tapatybė, kuri ne visada rezonuoja su tikruoju miesto charakteriu ir pulsu.

Sostinė sparčiai keičiasi. Dygsta nauji pastatai ir rajonai, dingsta paminklai, viena kitą keičia kavinės, kertami seni medžiai, rekonstruojami parkai ir skverai. Iš pirmo žvilgsnio, rodos, Vilnius gražinasi. O galbūt nevykusiai bando pudruoti atminties įtrūkius? Istorikė Irena Vaišvilaitė yra sakiusi, kad miestas, regis, neturi aiškios vizijos. Iš čia kyla daugiau klausimų – ar Vilnius pasitiki savimi? Kaip jam pavyksta dorotis su praeities traumomis? Kokia yra šiandieninė sostinės bendruomenė? Kokį Vilnių mes matome septynių šimtų metų jubiliejaus akivaizdoje?

Projekto „Vilniaus sekretai“ tikslas – duoti balsą plačiojo Vilniaus gyventojams ir leisti jiems patiems papasakoti, apie ką kalba jų miestas (ne tik senamiestis, bet ir kiti mikrorajonai), t. y. įgalinti žmogaus istoriją. Juk, kaip rašė Svetlana Aleksijevič, „istorija yra žmogaus veidas. Kiek šiame pasaulyje yra žmonių veidų, tiek – ir istorijų“.

Projektą iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.