Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai

Leidybinius metus „Slinktys“ baigia dviem solidžiais leidiniais

2023-12-29

Intensyvius leidybinius metus „Slinktys“ baigia dviem solidžiais leidiniais: Alvydo Valentos poezijos rinktine „Amerikos atradimas, arba Vaizduotės šokis“ ir latvių vaikų poezijos antologija „Tirpsta diena kaip ledai“.

Poeto, prozininko Alvydo Valentos poezijos rinktinėje „Amerikos atradimas, arba Vaizduotės šokis“ publikuojama per pusantro šimto eilėraščių. Trisdešimt jų iki šiol rinkiniuose neskelbti. Šią rinktinę poetas rengė visą praėjusią vasarą ir sako, kad atrinkti savo paties parašytus tekstus, kuriems – ir 15, ir 20 metų, reikalavo emocinių pastangų.

Rengdamas rinktinę su „Slinkčių“ vadovu, leidėju Juozu Žitkausku tariausi dėl jos struktūros, atskirų skyrių apimčių, nuolat svarstėme, kaip galėtų ar turėtų būti geriau. Knygos redaktorė Janina Riškutė įdėmiai sekė, kad eilėraščiai (ypač su epigrafais) išeitų tvarkingi, būtų nuosekliai laikomasi galiojančios rašybos, geru žodžiu rinktinę palydėjo literatūrologė Elena Baliutytė. Tačiau pačią rinktinę sudarinėjau visiškai savarankiškai, kliaudamasis savo nuojauta. Taigi visi – maži ir dideli – akmenys tik į autoriaus daržą“, – apie šio darbo specifiką interviu rašytojai Gintarei Adomaitytei pasakojo A. Valenta.

Atmintis ir vaizduotė šioje rinktinėje autoriui yra itin svarbios, galima sakyti, kad vaizduotė ir sukuria atmintį. Dar viena patraukli Alvydo Valentos poezijos ypatybė – skepsis, ironija, „apverstos“ vertybės. Kai kuriuose eilėraščiuose netikėti intertekstų deriniai skatina filosofinio pobūdžio refleksijas apie laiką, tradiciją, vertybes“, – taip apie rinktinę atsiliepia literatūrologė E. Baliutytė. Knygą redagavo Janina Riškutė.

Paskutinėmis metų dienomis iš spaustuvės atkeliavo dar vienas svarbus leidinys: latvių vaikų poezijos antologija „Tirpsta diena kaip ledai“, kurią sudarė Audrius Musteikis, eilėraščius į lietuvių kalbą vertė Vladas Braziūnas, Erika Drungytė, Silvestras Gaižiūnas, Sigitas Geda, Audrius Musteikis, Marta Naudžiūnienė, Kristina Vaisvalavičienė, Arvydas Valionis, iliustracijas sukūrė dailininkė Lina Eitmantytė-Valužienė, o knygą redagavo Diana Bučiūtė.

Tai – pirmoji verstinės poezijos vaikams antologija nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos istorijoje – panašaus leidinio nebuvo daugiau nei trisdešimt metų. Latvių vaikų poezijos antologijoje – daugiau nei keturiasdešimt autorių, pusantro šimto eilėraščių. Ji aprėpia ir šiuolaikinę, ir jau klasika tapusią poeziją, o eilėraščiai atrinkti iš 19–21 a. Latvijos vaikų poezijos lobyno. Eilėraščiuose pasakojamos istorijos intriguoja, žadina smalsumą, kviečia kūrybiškai žvelgti į pasaulį. Daugelis žinomų latvių poetų yra skyrę dėmesio vaikų poezijai ir parašę reikšmingų kūrinių, kuriuos pamėgo ir dideli, ir maži skaitytojai. Kai kurių eilėraščių vertimai čia atkeliavo iš jau senokai lietuvių kalba išleistos latvių vaikų poezijos antologijos „Vaikystės rytmetėliai“ (Vilnius: Vyturys, 1988; vertė Sigitas Geda), bet dauguma jų – vertėjų pastarųjų metų darbai. Tekstai antologijoje išdėlioti atvirkštine chronologine seka – nuo dabartinės poezijos iki ištakų, kitaip tariant, latvių vaikų poezijos klasikos. Į šią knygą pateko ir žurnalo „Žoklis“ („Žabtai“) jaunųjų poetų konkurso dalyvių poezija. Ją parašė patys vaikai.

„Viliuosi, kad mažiesiems lietuvių skaitytojams ši knyga bus pravarti. Gal ją skaitydami patys pajusite norą rašyti. O gal – kas čia žino – ji įkvėps jus sukurti dar gražesnių už šituos eilėraščių. Jei knygą būsite perskaitę prieš keliaudami į Latviją, esate maloniai kviečiami aplankyti puikų medžio skulptūrų parką Tėrvetėje prie Anos Brigaderės namų. O gal net paprašysit Rūdolfo Blaumanio, Fricio Bardos ar Rainio ir Aspazijos muziejų gidų, kad pedeklamuoų jums šių autorių eilių latviškai“, – sako latvių poetas, literatūros kritikas ir mokslininkas Karlis Vėrdinis. Antologijoje rasite ir jo eilėraščių vaikams.

 

„Slinkčių“ inf.

SRTRF 2023 m. iš dalies finansuoja projektą „Jaunieji kūrėjai: kūryba, kritika, pokalbiai“ (5000,00 Eur)