Vasarį visi keliai veda į knygą. Ne tik dėl po metų pertraukos sugrįžtančios tradicinės Vilniaus knygų mugės, bet ir dėl šiemet jau antrą kartą įvyksiančios Knygų savaitės. Į virtualius susitikimus su rašytojais bei poetais ir įdomias diskusijas kviečia ir leidykla „Slinktys“.
SLINKTYS „Knygų savaitėje” – net septyni virtualūs susitikimai
Dėmesys vaikų literatūrai
Pastaruoju metu „Slinktys“ vis daugiau dėmesio skiria vaikų literatūrai. Praėjusiais metais drauge su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene bei bendradarbiaujant su YIVO institutu išleido 5 iš jidiš kalbos verstas eiliuotas pasakas jauniesiems skaitytojams. Pirmą kartą jidiš kalba šios knygos buvo išleistos prieš beveik šimtą metų, o lietuviškai jas prakalbino Roza Bieliauskienė ir Dominykas Norkūnas. „Džiaugiuosi galimybe mažiesiems Lietuvos skaitytojams susipažinti su pasauliniu žydų kultūros paveldu. Visi šių knygelių autoriai yra savaip įdomūs ir svarbūs jidiš kalba sukurtos literatūros istorijai“, – sako asociacijos „Slinktys“ vadovas Juozas Žitkauskas. Vasario 19 d. 11 val. skaitytojai kviečiami prisijungti į renginį „Parašyta jidiš kalba – skaitome lietuviškai“, kurio metu bus pristatyti visi penki leidiniai.
Vasario 20 d. 12 val. įvyks dar vienas įdomus susitikimas. Vasarą „Slinktys“ išleido Viliaus Mačiliūno detektyvinę apysaką vaikams „Kas pagrobė mokytoją?“ Vaikiškų detektyvų žanras Lietuvoje nėra labai išvystytas, todėl knyga buvo malonus siurprizas tiek jauniesiems skaitytojams, tiek ir vyresniems, neabejingiems vaikų literatūrai. Šiuo metu autorius jau kuria naujų istorijų siužetus, o belaukiant naujos knygos kviečia susitikti pasikalbėti apie pirmąją. Buvęs kriminalistas V. Mačiliūnas teigia knygose neketinąs atskleisti tarnybinių paslapčių, tačiau pripažįsta, kad ilgametė patirtis šiame darbe – puiki dirva rašytojo vaizduotei. Susitikime dalyvaus ir dailininkė Aira Mačiliūnaitė.
Poezija dzūkiškai, lietuviškai ir kartvelų kalba
„Slinkčių“ išleista jaunųjų Sakartvelo poetų antologija „Aidintys“ leidžia iš arčiau pažvelgti į 1986–1995 m. gimusių autorių kartos poeziją, kurioje savitai reflektuojamos šalies kultūrinės bei socialinės realijos, kasdienybės pulsas, dabarties ženklai, prasmės klausimai. Antologijoje publikuojama dešimt ryškiausių jaunųjų Sakartvelo poetų. Tekstai pateikiami lietuvių ir kartvelų kalbomis, į lietuvių kalbą juos išvertė Greta Ambrazaitė ir Dominykas Norkūnas. Antologija „Aidintys“ virtualiame susitikime bus pristatyta vasario 14 d. 18 val., susitikime dalyvaus vertėjai ir jaunieji Sakartvelo poetai.
Vasario 15 d. 19 val. į susitikimą kvies poetas Valdas Daškevičius, neseniai išleidęs rinktinę „Visas likęs laikas“. Šią knygą galima įvardinti kaip kūrėjo brandos išraišką. Kruopšti ankstesnių knygų eilėraščių peržiūra ir siūlomi nauji poetiniai tekstai atveria duris į autoriaus pasaulį. Skaitytojas šiame rinkinyje randa puikiai struktūruotą turinį, per eilių teikiamą formų įvairovę atspindintį svarbiausius V. Daškevičiaus kūrybos etapus, įskaitant dabartį. Susitikime taip pat dalyvaus Gintaras Bleizgys ir J. Žitkauskas.
Vasario 17 d. 18 val. vėl skambės poezija – šįkart dzūkų tarme. Asociacijos „Slinktys“ vadovas, poetas, dzūkų kultūros puoselėtojas Juozas Žitkauskas pristatys savo eilėraščių knygą „Dubeltavos išpažintys“, kurioje publikuojami dzūkiški ir lietuviški tekstai. Koks tarmės vaidmuo šiandien? Ar tarmės išliks? Ar galima suvokti savo identitetą, iš mąstymo plotmės eliminuojant gimtąją tarmę? Apie tai susitikimo metu diskutuos poetai J. Žitkauskas, Tomas Vyšniauskas ir kalbininkė dr. Asta Leskauskaitė.
Nemari klasika
Paulius Šironas, žinomas žurnalistas bei laidų vedėjas ir poezijos skaitovas, neseniai išleido kompaktinę plokštelę „Suėjus prie žemės ribos“, kurioje galima išgirsti jo skaitomus penkių žemininkų kartos poetų Juozo Kėkšto, Kazio Bradūno, Alfonso Nykos-Niliūno, Henriko Nagio ir Vytauto Mačernio eilėraščius. P. Šironas jau ne vienus metus keliauja pristatydamas išeivijos poetų kūrybą, kuri įkvėpė jį parašyti knygą „Laiškai Sodininkui“.
Didžiąją dalį plokštelėje esančių eilėraščių P. Šironas įrašė interpretuodamas, atmintinai, vildamasis, kad tai leis ištrinti ribas, ties kuriomis baigiasi žodžiai ir prasideda mintys. „Apskritai šių autorių kūrybą suvokiu kaip praradimo melancholijoje užgimstančią viltį – tą ir bandau perteikti skaitydamas. Visų autorių tekstai, tegul ir skirtingi, atsiskleidžia kaip santykio poezija, kai net asmeniškiausi išgyvenimai kontempliuojami bendrystėje“, – teigia P. Šironas.
Susitikimas su P. Šironu vyks vasario 16 d. 20 val.
Poetiškas prozos skambesys
Iš viso virtualių renginių ciklo Knygų savaitė metu asociacija „Slinktys“ pakvies į septynis renginius. Dar vienas renginys – susitikimas su rašytoja Nika Piperita ir jos debiutinio romano „Gervė smėlynuose“ aptarimas. Nika Piperita – visiškai naujas, skaidrus balsas lietuvių literatūroje. „Gervė smėlynuose“ – romanas apie moterį, mintimis grįžtančią į vaikystę, jaunystę, tačiau nepaleidžiančią vairo iš dabarties kelio.
„Šiame romane esama visiško nuogumo, tokio pliko kaip nukastos pakriūtės žvyras, bet jis santūrus, netgi vietomis lyg aptrauktas velėna. Taip yra tikriausiai todėl, kad sužeisti romano personažai gėdijasi patiriamo vidinio vienišumo ir vaikiškai slapstosi, kitaip tariant, neišmano šiuolaikiškos stilingos laikysenos, nemoka puikuotis savimi. Pasiekę emocinius pikus jie prabyla tarmiškai, dzūkuoja“, – atvirauja autorė.
Knyga bus pristatoma vasario 19 d. 18 val., kartu su autore susitikime dalyvaus poetas, redaktorius Vainius Bakas, skaitovas Giedrius Kazlauskas, „Slinkčių“ vadovas J. Žitkauskas.
Visi susitikimai vyks „Zoom“ platformoje.
„Slinkčių“ informacija
Siūlome įsigyti:
Dainava 2022/1
Dzūkų kultūros žurnalas „Dainava“, pradėtas leisti 2000 tęsia savo kelionę. Pasirodė jau 43-iasis žurnalo numeris. Jame, kaip paprastai, daug dėmesio, skiriama krašto istorijai, paveldui, etnografijai, dzūkų tarmei, literatūrai, nūdienai. 2022-aisiais Alytus tapo Lietuvos kultūros sostine.